eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyAktywność ekonomiczna ludności X-XII 2011

Aktywność ekonomiczna ludności X-XII 2011

2012-03-29 11:09

Przeczytaj także: Aktywność ekonomiczna ludności VII-IX 2011


3.2. Bezrobotni według wieku

W IV kwartale 2011 r. liczba osób bezrobotnych w wieku produkcyjnym wynosiła 1737 tys., w tym w wieku mobilnym 1285 tys. osób, a w wieku niemobilnym 453 tys. osób. W skali roku wystąpił wzrost liczby bezrobotnych ogółem o 101 tys., osób, tj. 6,1%, największy odnotowano w grupie osób w wieku 15-24 lata (o 8,5%).

Wśród wyróżnionych grup wieku najwyższą stopą bezrobocia – 26,5% charakteryzowały się osoby młode (15-24 lata), a najniższą osoby w wieku 35-44 lata (7,0%). W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, jak i w stosunku do III kwartału 2011 r. stopa bezrobocia dla osób w wieku produkcyjnym wzrosła jednakowo po 0,4 pkt.

Największy wzrost natężenia bezrobocia w skali roku odnotowano wśród osób w wieku 15-24 lata (o 2,9 pkt), mniejszy w grupie wieku 25-34 lata oraz 35-44 lata (po 0,4 pkt), dla pozostałych wyodrębnionych grup wieku nie odnotowano zmiany stopy bezrobocia. W ujęciu kwartalnym we wszystkich prezentowanych grupach wieku nastąpił wzrost natężenia bezrobocia. Największy zaobserwowano wśród osób w wieku 15-24 lata (o 1,1 pkt), zaś najmniejszy wśród osób w wieku 25-34 lata (o 0,2 pkt).

3.3. Bezrobotni według poziomu wykształcenia

Najniższe natężenie bezrobocia dotyczyło osób z wykształceniem wyższym, dla których stopa bezrobocia w IV kwartale 2011 r. wyniosła 5,3%. Nadal najwyższy wskaźnik bezrobocia notuje się wśród osób bez przygotowania zawodowego i o najniższym poziomie wykształcenia.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia według poziomu wykształcenia

Największy wzrost bezrobocia odnotowano wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz policealnym i średnim zawodowym


Stopa bezrobocia w ujęciu rocznym wzrosła prawie we wszystkich grupach ludności wyodrębnionych ze względu na poziom wykształcenia, tylko wśród osób z wykształceniem gimnazjalnym i niższym pozostała praktycznie na tym samym poziomie (spadek o 0,1 pkt). Najwyższy wzrost (o 0,8 pkt) odnotowano wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

W ujęciu kwartalnym stopa bezrobocia również zwiększyła się w większości grup ludności wyodrębnionych ze względu na poziom wykształcenia. Największy wzrost odnotowano wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz policealnym i średnim zawodowym (odpowiednio o 0,9 pkt wobec 0,8 pkt). Wśród osób posiadających wykształcenie średnie ogólnokształcące oraz gimnazjalne i niższe wskaźnik ten wzrósł jednakowo po 0,4 pkt. Spadek (o 0,2 pkt) wystąpił tylko wśród osób posiadających wykształcenie wyższe.

3.4. Bezrobocie absolwentów

W omawianym kwartale kryteria pozostawania bezrobotnym spełniało 179 tys. absolwentów różnego rodzaju szkół. Stopa bezrobocia wśród absolwentów wyniosła 27,8% i zwiększyła się w skali roku (o 2,8 pkt), natomiast w ujęciu kwartalnym zmniejszyła się (o 1,9 pkt).

Większe trudności ze znalezieniem pracy w analizowanym kwartale mieli absolwenci mieszkający na wsi. Stopa bezrobocia dla tej populacji wyniosła 31,5% wobec 24,9% dla absolwentów mieszkających w mieście (przed rokiem odpowiednio 26,6% i 23,5%, a w poprzednim kwartale 28,6% wobec 30,4%).

W IV kwartale 2011 r. najmniej bezrobotnych było wśród absolwentów szkół wyższych 18,2% i średnich ogólnokształcących 39,4%, w największym stopniu bezrobocie wystąpiło wśród absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (50,8%) oraz średnich zawodowych (39,7%).
W porównaniu z IV kwartałem 2010 r. wzrost stopy bezrobocia absolwentów wystąpił prawie we wszystkich grupach ludności wyodrębnionych ze względu na poziom wykształcenia. Największy wzrost tego wskaźnika odnotowano wśród osób, które ukończyły szkołę zasadniczą zawodową oraz policealną i średnią zawodową (odpowiednio o 8,8 pkt i o 5,3 pkt).

3.5. Źródła bezrobocia

W IV kwartale 2011 r. główną przyczyną zaprzestania pracy przez osoby bezrobotne uprzednio pracujące8 było wygaśnięcie umowy na czas określony. Powód ten wskazało 37,7% tej populacji (przed rokiem – 37,6%, w poprzednim kwartale – 34,6%). Odsetek osób bezrobotnych na skutek likwidacji zakładu pracy lub stanowiska pracy wyniósł 31,0% - o 0,9 pkt więcej niż przed rokiem, natomiast o 1,5 pkt mniej niż w poprzednim kwartale.

Udział osób bezrobotnych uprzednio pracujących w sektorze prywatnym w skali roku pozostał na tym samym poziomie, natomiast minimalnie wzrósł (o 0,2 pkt) w ujęciu kwartalnym.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: