Przetargi - raport II 2012
2012-03-30 11:15
Liczba ogłoszeń w lutym w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2012
Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w lutym 2012 liczba opublikowanych w BZP ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wzrosła względem stycznia 2012 o 14,12 procent, zaś względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego przyrost wyniósł 7,98 proc. Przyrost miesięczny został „wypracowany” głównie przez segment budowlany (który wykazał się w relacji miesięcznej niemal 50-procentowym wzrostem), w relacji rocznej z kolei, przyrost został wygenerowany głównie przez zwiększoną liczbę ogłoszeń na dostawy towarów.fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w lutym w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Lutowy wynik całkowity to 12 tys. 634 ogłoszenia, wobec 11 tys. 62 w styczniu. W grudniu ubiegłego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 14 tys. 474 ogłoszeń, wobec 17 tys. 493 w listopadzie, 16 tys. 33 ogłoszeń w październiku.
fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w woj. w wybranych miesiącach
Mocno zadłużone samorządy raczej nie rozpoczną dużych i kosztownych inwestycji. Analogicznie budżet centralny, nie wspierany już tak hojnie środkami unijnymi, a dodatkowo zmuszony do oszczędności (z powodu bardzo wysokiego zadłużenia sektora publicznego) również ogranicza programy inwestycyjne.
Inflacja nadal rośnie. Bezrobocie również
Według wstępnych danych GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w lutym zwiększyły się o 4,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4,1 proc. w styczniu.
Inflacja jest nadal wysoka, napędzają ją głównie podwyżki cen żywność i paliw. Ma ona charakter kosztowy, a charakter ten w ciągu najbliższych miesięcy raczej się nie zmieni. Na wysokość inflacji duży wpływ mają ceny ropy naftowej na rynkach światowych, a groźba konfliktu z Iranem winduje ceny tego surowca na coraz to wyższe poziomy.
Na poziom wskaźnika inflacji mogła też mieć wpływ zmiana metody jego liczenia przez GUS. W „koszyku inflacyjnym” wzrósł udział wydatków w zakresie użytkowania mieszkania i nośników energii, żywności i napojów bezalkoholowych, także zdrowia. Obniżył się natomiast udział wydatków na restauracje i hotele, odzież i obuwie, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego, a także na towary i usługi w zakresie łączności.
Luty był kolejnym miesiącem, w którym rosło bezrobocie. W urzędach pracy zarejestrowały się osoby do tej pory niepracujące, ale pozostające dotychczas poza statystykami odzwierciedlającymi bezrobocie. Bezrobocie rejestrowane w lutym zwiększyło się od stycznia 2012 r. o kolejne 0,3 punku procentowego i na koniec miesiąca wyniosło 13,5 proc. Na koniec lutego ubiegłego roku bezrobocie było nieco niższe - 13,4 proc. Wzrost stopy bezrobocia odnotowano w 15 województwach, przy czym najsilniejszy w dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i opolskim.
Wzrosła także (o 46 tys. tj. 2,2 proc.) liczba bezrobotnych i na koniec lutego wyniosła 2 168,7 tys. osób. W lutym br. odnotowano wzrost zarejestrowanych bezrobotnych we wszystkich województwach, najwięcej w opolskim (wzrost o 3,3 proc. - 1,7 tys. osób), wielkopolskim (wzrost o 3,3 proc. - 4,8 tys. osób), łódzkim (wzrost o 2,9 proc. - 4,4 tys. osób) oraz dolnośląskim (wzrost o 2,8 proc. - 4,3 tys. osób).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)