Syndrom dnia następnego a praca
2012-04-01 00:20
Przeczytaj także: Spożycie alkoholu w Polsce najmniejsze w UE
Co zrobić z kacem?
A co jeśli jednak nie udało się zapanować nad ilością spożytego alkoholu i zamiast radosnego poranka budzą nas w tygodniu głośno tupiące koty? Czy można „na szybko” poradzić sobie z kacem? Lekarz psychiatra Tadeusz Boratyn wyjaśnia: „Nie ma sposobu na to, aby po nadużyciu alkoholu szybko doprowadzić się do porządku i móc pracować. Można jedynie złagodzić objawy abstynencyjne, co wcale nie przekłada się na poprawę ogólnej sprawności – powoduje tylko, że objawy będą mniej dokuczliwe. Jedyny skuteczny sposób na kaca to nie pić poprzedniego dnia.” Krzysztof Kirejczyk z Praca.pl przypomina też o opcji urlopu na żądanie: „Z naszej ankiety wynika, że zaledwie sześć osób na sto korzysta z możliwości zgłoszenia absencji w pracy jeśli czują się źle po przepiciu. Tymczasem urlop na żądanie został stworzony właśnie do takich celów jak nagłe pogorszenie się samopoczucia. I choć może nie powinniśmy nadużywać alkoholu tylko dlatego, że mamy możliwość zgłoszenia na drugi dzień urlopu, to jednak warto z tej opcji skorzystać, jeśli już zdarzy się nam w tygodniu taka wpadka.”
Przez kaca bez pracy
Powtarzające się urlopy na żądanie, częste przychodzenie na widocznym kacu do pracy sugerują pracodawcy to, że pracownik może mieć problem z alkoholem. Efektem może być zerwanie współpracy z taką osobą. Pracodawcy zależy przecież na efektywności pracy, która jest na kacu wyraźnie niższa.
„Popularnie uważa się, że łatwo stracić pracę przez pojawianie się w niej pod wpływem alkoholu. I jest to prawdą, ale równie szybko można zostać zwolnionym wtedy, kiedy nadużywa się alkoholu po pracy. Objawy zespołu abstynencyjnego widać i czuć. Zarówno w wyglądzie jak i zachowaniu pracownika. Pracodawca – jeśli tylko będzie miał ku temu okazję, wymieni pracownika ryzykownego na takiego, który będzie pracował efektywnie – nie na kacu” – wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk.
Jak zatem sobie radzić? Najlepiej stosować się do zaleceń specjalistów uzależnień i decydując się na spożywanie alkoholu nie doprowadzać się do stanu, którego następstwem będzie zespół abstynencyjny. Nie mówiąc już o tym, że na kacu nie powinno się podejmować pracy.
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)