eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNarodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki

Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki

2012-03-31 00:16

Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki

Ludność faktycznie zamieszkała wg płci (2002 i 2011) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (24)

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w Polsce 2011, który był pierwszym spisem realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Spis przeprowadzony został na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011r. według stanu w dniu 31 marca 2011 o godz. 24.00.

Przeczytaj także: Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki wstępne

Ramy tematyki spisu ludności i mieszkań w 2011 roku, zakres, formę, tryb, granice obowiązków statystycznych i dobrowolności udziału w badaniach określiła Ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r. (Dz.U. z 26 marca 2010 r. nr 47, poz.277) wraz z aktami wykonawczymi do ustawy oraz Rozporządzenie (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań (Dz. U. UE. L. z dnia 13.08.2008 r. Nr 218).

Spis ludności 2011 obejmował osoby stale zamieszkałe (zameldowane) na obszarze Polski bez względu na fakt, czy te osoby przebywały w kraju w czasie spisu czy też były za granicą oraz osoby przebywające czasowo. Spis był przeprowadzony w budynkach, mieszkaniach, obiektach zbiorowego zakwaterowania i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami.

Źródła danych

W ustawie o NSP 2011 przyjęto założenie, że spis ludności i mieszkań 2011 zostanie zrealizowany metodą mieszaną tj. z wykorzystaniem systemów informacyjnych głównie administracji publicznej oraz danych zebranych poprzez samospis internetowy, wywiad telefoniczny prowadzony przez ankietera statystycznego wspomagany programem komputerowym oraz wywiad realizowany przez rachmistrza spisowego bezpośrednio u respondenta. Spis ludności i mieszkań 2011 został zrealizowany jako badanie pełne oraz badanie reprezentacyjne.

Badanie pełne zostało przeprowadzone w oparciu o dane z rejestrów i systemów administracyjnych pozyskane do celów statystycznych na podstawie ustawy o spisie, które to dane były aktualizowane przez respondentów w samospisie internetowym oraz uzupełniane w wywiadzie telefonicznym.

Z kolei badanie reprezentacyjne, przeprowadzone zostało na próbie ok. 20% wylosowanych mieszkań (w skali kraju). W spisie 2011 zastosowano jednostopniowe losowanie mieszkań z w miarę jednorodnych warstw, wyodrębnionych w operacie losowania. Badanie reprezentacyjne dostarczyło danych dotyczących szerokiego zakresu tematów (obowiązkowych oraz dodatkowych), których pozyskanie w inny sposób było niemożliwe.

Podstawowe cele spisu

Podstawowe cele Narodowego Spisu Powszechnego ludności i mieszkań w 2011 roku można sprecyzować następująco:
  1. Zaspokojenie potrzeb informacyjnych kraju, zwłaszcza zebranie informacji, których nie można uzyskać z innych źródeł;
  2. Dostarczenie informacji na poziomie jednostek podstawowych podziału administracyjnego kraju;
  3. Możliwie szeroka charakterystyka zmian, jakie zaszły w okresie 2002-2011w podstawowych strukturach demograficzno-społecznych ludności, gospodarstw domowych i rodzin oraz zmian w wielkości i standardzie zasobów mieszkaniowych;
  4. Zebranie informacji niezbędnych do zabezpieczenia potrzeb międzynarodowych (Rozporządzenie PE i Rady nr 763/2008);
  5. Aktualizacja bazy do budowy operatów losowania do badań reprezentacyjnych prowadzonych na gospodarstwach domowych.

Realizacja powyższych zamierzeń wymagała modyfikacji dotychczasowej metodologii i zakresu tematycznego spisu przede wszystkim w dwóch obszarach:
  • wprowadzenia pewnych zmian metodologicznych do tematów już badanych, przy zachowaniu porównywalności danych spisowych tam gdzie jest to konieczne oraz przy uwzględnieniu specyfiki polskich rozwiązań, zwłaszcza regulowanych stosownymi przepisami prawnymi,
  • rozszerzenia tematyki spisu o nowe zagadnienia, niebędące dotychczas przedmiotem badań (min. kierunek i dziedzina kształcenia, dojazdy do pracy, wyznanie, emigracje powrotne, migracje zarobkowe).

 

1 2 ... 10 ... 12

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: