Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki
2012-03-31 00:16
Przeczytaj także: Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki wstępne
Generalnie wiek jest cechą istotnie różnicującą pozycję osób na rynku pracy. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby młode, o czym świadczy zarówno wskaźnik zatrudnienia – niższy niż dla pozostałych grup (poza wiekiem poprodukcyjnym) oraz równocześnie dużo wyższa stopa bezrobocia. Dla osób w grupie wieku 15-24 lata wskaźniki te wynoszą odpowiednio 25,0% i 28,7% (wobec 45,7% i 12,9% dla ogółu osób w wieku 15 lat i więcej). Jest to jedyna grupa wieku, gdzie stopa bezrobocia przewyższa wskaźnik zatrudnienia. W każdej kolejnej „starszej” grupie wieku stopa bezrobocia ulega obniżeniu. Wskaźniki zatrudnienia zwiększają się w miarę przechodzenia do „starszych” grup wieku do górnej granicy wieku produkcyjnego mobilnego (44 lata) włącznie, po czym proporcja zatrudnionych do ogółu ludności w danym wieku systematycznie się obniża (spadek wskaźnika zatrudnienia).
fot. mat. prasowe
Wskaźnik zatrudnienia oraz stopa bezrobocia 2011
W każdej kolejnej „starszej” grupie wieku stopa bezrobocia ulega obniżeniu
Kolejną cechą istotną z punktu widzenia sytuacji na rynku pracy jest poziom ukończonego wykształcenia. W najlepszej sytuacji znajdują się osoby z wyższym wykształceniem. Większy odsetek osób z tym poziomem wykształcenia znajduje pracę (wskaźnik zatrudnienia 72,8%), stosunkowo najmniej ma problemy ze znalezieniem pracy (stopa bezrobocia – 6,2%). Na drugim biegunie znajdują się osoby z wykształceniem co najwyżej gimnazjalnym. Stopa bezrobocia dla tej zbiorowości wyniosła 26,7%, co oznacza, że co czwarta osoba spośród tych, które chciały pracować i były do tego gotowe – nie mogła znaleźć zatrudnienia (362 tys. bezrobotnych na 1 358 tys. osób aktywnych zawodowo).
fot. mat. prasowe
Aktywność ekonomiczna ludności (15 lat i więcej) wg wykształcenia
W najlepszej sytuacji znajdują się osoby z wyższym wykształceniem
Sytuacja na rynku pracy jest bardzo zróżnicowana przestrzennie, co potwierdzają wyniki narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań z 2011 r. w układzie według województw. W najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się mieszkańcy województwa świętokrzyskiego oraz podkarpackiego, o czym świadczą najniższe współczynniki aktywności zawodowej (poniżej 50%) i wskaźniki zatrudnienia (bliskie 40%) oraz najwyższa stopa bezrobocia (powyżej 17%), wyznaczane dla ogółu zbiorowości w wieku 15 lat i więcej. Na przeciwległym biegunie, czyli w najlepszej sytuacji są województwa wielkopolskie i mazowieckie, w których współczynnik aktywności zawodowej kształtuje się na poziomie 55,3 i 54,6%, wskaźnik zatrudnienia odpowiednio 49,5% i 48,9%, a stopa bezrobocia – 10,5 i 10,4%.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik zatrudnienia według województw
W najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy znajdują się mieszkańcy województwa świętokrzyskiego oraz podkarpackiego
fot. mat. prasowe
Stopa bezrobocia według województw
Sytuacja na rynku pracy jest bardzo zróżnicowana przestrzennie
![Mieszkańców miast ubywa, a nowych mieszkań jest więcej [© whitelook - Fotolia.com] Mieszkańców miast ubywa, a nowych mieszkań jest więcej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Narodowy-Spis-Ludnosci/Mieszkancow-miast-ubywa-a-nowych-mieszkan-jest-wiecej-247994-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)