Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki
2012-03-31 00:16
Przeczytaj także: Narodowy Spis Powszechny 2011 - wyniki wstępne
Bezrobotni są to osoby w wieku 15-74 lata, które spełniły jednocześnie trzy warunki:
- w okresie badanego tygodnia nie były osobami pracującymi,
- aktywnie poszukiwały pracy tzn. podjęły konkretne działania w ciągu 4 tygodni (wliczając jako ostatni – tydzień badany) aby znaleźć pracę,
- były gotowe (zdolne) podjąć pracę w tygodniu badanym i następnym.
Do bezrobotnych zaliczono także osoby, które znalazły pracę i oczekiwały na jej rozpoczęcie w okresie 3 miesięcy oraz były gotowe tę pracę podjąć.
Ludność bierną zawodowo (tzn. pozostającą poza siłą roboczą) stanowią osoby w wieku 15 lat i więcej, które nie zostały zaklasyfikowane jako pracujące lub bezrobotne.
Pracujący i bezrobotni tworzą razem kategorię aktywnych zawodowo.
Do podstawowych wskaźników opisujących podażową sytuację na rynku pracy i jej wykorzystanie od strony popytowej należą:
- współczynnik aktywności zawodowej – stosunek liczby aktywnych zawodowo do sumy aktywnych i biernych zawodowo,
- wskaźnik zatrudnienia – stosunek liczby pracujących do sumy aktywnych i biernych zawodowo,
- stopa bezrobocia – stosunek liczby bezrobotnych do aktywnych zawodowo.
Wyniki narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań z 2011 r. wskazują, że zbiorowość aktywnych zawodowo w wieku 15 lat i więcej liczyła 16 249 tys. osób, co stanowiło 52,5% ogółu ludności w tej grupie wieku sklasyfikowanej według statusu na rynku pracy. Na zbiorowość tę składa się 14 152 tys. pracujących oraz 2 097 tys. bezrobotnych. Oznacza to, że nieco rzadziej niż co druga osoba w wieku 15 lat i więcej miała pracę (o czym świadczy wskaźnik zatrudnienia wynoszący 45,7%), a ponadto – blisko co ósma osoba spośród ogółu aktywnych zawodowo (czyli pracujących lub poszukujących pracy i gotowych do jej podjęcia) – miała problemy z zatrudnieniem/znalezieniem pracy (stopa bezrobocia – 12,9%). W tym samym okresie liczba biernych zawodowo w wieku 15 lat i więcej wyniosła 14 695 tys. osób.
Wśród aktywnych zawodowo przeważali liczebnie mężczyźni (zarówno wśród pracujących, jak i bezrobotnych), natomiast kobiety dominowały w grupie biernych zawodowo, co ma związek zarówno z przerwą w wykonywaniu pracy ze względu na wypełnianie obowiązków rodzinnych, jak i z wcześniejszym niż u mężczyzn progiem wieku emerytalnego i dłuższym przeciętnym trwaniem życia. Znalazło to swoje przełożenie w zróżnicowaniu podstawowych wskaźników rynku pracy – zdecydowanie wyższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia mężczyzn niż kobiet. Kobiety miały także większe trudności ze znalezieniem pracy niż mężczyźni, o czym świadczy wyższa stopa bezrobocia (patrz tablica poniżej).
fot. mat. prasowe
Aktywność ekonomiczna ludności w wieku 15 lat i więcej
Kobiety miały także większe trudności ze znalezieniem pracy niż mężczyźni
Miejsce zamieszkania także w istotny sposób różnicuje status na rynku pracy poszczególnych osób. Generalnie większa liczebność każdej z analizowanych zbiorowości w przypadku miast jest wprost pochodną większej liczby mieszkańców, natomiast samo zróżnicowanie sytuacji na rynku pracy tych dwóch zbiorowości (miasto/wieś) i nieco lepszą sytuację w miastach, pokazują wskaźniki rynku pracy – wyższy współczynnik aktywności zawodowej i wskaźnik zatrudnienia oraz niższa stopa bezrobocia w miastach niż na wsi.
fot. mat. prasowe
Aktywność ekonomiczna ludności w wieku 15 lat i więcej (2002 i 2011)
Miejsce zamieszkania także w istotny sposób różnicuje status na rynku pracy poszczególnych osób
![Mieszkańców miast ubywa, a nowych mieszkań jest więcej [© whitelook - Fotolia.com] Mieszkańców miast ubywa, a nowych mieszkań jest więcej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Narodowy-Spis-Ludnosci/Mieszkancow-miast-ubywa-a-nowych-mieszkan-jest-wiecej-247994-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)