Fuzje i przejęcia: rośnie znaczenie cross-broder
2012-04-02 00:21
Najważniejsze trendy w globalnych transakcjach M&A (mergers & acquisitions) w branży energetycznej, naftowej i gazowej: konsolidacja północnoamerykańska, rozwijająca się działalność międzynarodowa i wzrost liczby inwestorów azjatyckich - podaje Kancelaria Squire Sanders.
Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w energetyce 2011
Kancelaria Squire Sanders we współpracy z „mergermarket” opublikowała Energy & Resources 2012 Report, który analizuje dane dotyczące transakcji w branży energetycznej, górniczej i sektora użyteczności publicznej (utilities) w 2011 roku. Raport prezentuje globalne trendy oraz wyzwania i szanse dla tych sektorów w najbliższych miesiącach. Opracowanie jest pierwszą z serii publikacji dotyczących globalnych transakcji na rynku M&A.„Celem naszego raportu jest przedstawienie i dogłębne zrozumienie transakcji w tym obszernym globalnym sektorze, który pomimo braku stabilności w gospodarce, ograniczonych możliwości uzyskiwania finansowania oraz spadku zaangażowania inwestorów private equity, nieustannie tętni życiem” – powiedział Peter Święcicki, Partner zarządzający w Kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak Sp.k.
Najważniejsze wnioski zawarte w raporcie:
- W 2011 r. w branży energetycznej, górniczej i sektora użyteczności publicznej nastąpił całościowy wzrost transakcji pod względem wartości (o 7%) oraz równoczesny spadek liczby transakcji w tych branżach o 9% (1 261 transakcji o wartości łącznie 577,3 mld USD w 2011 r.)
- Transakcje w branży energetycznej (w tym w sektorze naftowo-gazowym, energetycznym i energii odnawialnej) dominują; łączna ich wartość wynosi 396,5 mld USD w stosunku do 127,8 mld w branży górniczej i 53 mld w branży utilities.
- Nastąpił niewielki spadek inwestycji w sektorze energii odnawialnej (z 309 transakcji w 2010 r. do 265 w 2011 r.). Jednocześnie nastąpił wzrost ich wartości do 34,4 mld USD z 21,5 mld USD.
- Liczba transakcji w sektorze górniczym globalnie obniżyła się o 8% do 267 w 2011 r.
- Ameryka Północna pozostaje obszarem dominującym – ponad połowa globalnej wartości transakcji (51%) trafiła do północnoamerykańskich podmiotów (targets), a pieniądze na 44% transakcji pochodziły od oferentów właśnie z Ameryki Północnej.
- Rosnące znaczenie Azji-Pacyfiku - dokładnie jedna czwarta globalnej wartości transakcji w 2011 r. pochodziła od inwestorów azjatyckich (wzrost z poziomu 19% w 2005-2010);
- Transakcje M&A przybierają coraz bardziej międzynarodowy charakter. Transakcje cross-border osiągnęły swój najwyższy jak dotąd poziom (42% wszystkich transakcji i 47% łącznej ich wartości).
- Ponad połowa transakcji cross-border (52%) polegała na nabyciu udziałów lub akcji.
„Liczby dowodzą, że znaczenie transakcji cross-border nadal rośnie - stanowią one 42% wszystkich transakcji (wzrost z poziomu 39% w 2010 r.) Jest to najwyższy jak dotąd wynik, co wskazuje, że granice regionalne w globalnym przemyśle zaczynają się rozmywać. Taka sytuacja będzie się utrzymywać, gdyż zagraniczni nabywcy rozglądają się za większą liczbą możliwości przejęć w celu obniżenia ryzyka finansowego i operacyjnego” – powiedział William Downs, lider zespołu Squire Sanders zajmującego się prawem spółek i finansowaniem przedsiębiorstw (Global Practice Group Leader for Corporate and Corporate Finance).
„Można wyraźnie zauważyć, że transakcje w sektorze energetycznym, w dużej mierze napędzane strategiczną konsolidacją w USA, wyprzedziły transakcje M&A w branży górniczej i branży utilities pod względem zarówno wartości, jak i ich liczby” - komentuje Trevor Ingle, Partner Squire Sanders w zespole zajmującym się energetyką i zasobami naturalnymi (Energy & Natural Resources Group). „Natomiast w samym sektorze energetycznym, inwestycje związane z energetyką odnawialną, które wydają się niewielkie w porównaniu z transakcjami w sektorze naftowym, okazują się ważnym elementem napędzającym aktywność transakcyjną - ponad jedna piąta wszystkich transakcji odnotowanych w branży energetycznej, naftowej i gazowej była związana z energetyką odnawialną.
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia 2023: Wschodząca Europa odporna na wyzwania
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)