Europa: wydarzenia tygodnia 13/2012
2012-04-01 14:33
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 12/2012
- Prezes NBP M. Belka w wywiadzie dla FT proponuje wprowadzenie na pewien czas podwójnego systemu walutowego, a w tym specjalnym układzie funkcjonowałyby równolegle dwie waluty: dotychczasowa, euro, głównie na potrzeby zewnętrzne, i nowa, w której rozliczane byłyby transakcje wewnętrzne, przede wszystkim w sektorze publicznym.
- Według Insee IV kw. 2011 roku francuski PKB wzrósł o 0,2 proc. kw/kw (w III kw. o 0,3 proc. kw/kw) oraz o 1,3 proc. r/r (w III kw. o 1,6 proc. r/r)
- Według Biura Krajowej Statystyki w Londynie w IV kw. 2012 brytyjski PKB wzrósł o 0,3 proc. kw/kw (w III kw. 0,6 proc.kw/kw), oraz o 0,5 proc. r/r (w III kw. o 0,3 proc. kw/kw).
- Niemiecki parlament wyraził zgodę na pakt fiskalny i EMS, jednak opozycja za tą zgodę żąda m.in. podatku od transakcji finansowych oraz programów pobudzania wzrostu. Stopa bezrobocia w Niemczech w marcu 2012 r. wyniosła 6,7 proc. wobec 6,8 proc. w lutym (uwzględniając czynniki sezonowe).
- Hiszpania zdecydowała o podniesieniu celu deficytu na 2012 rok z 4,4 proc. PKB do 5,8 proc. Zostało to źle przyjęte w środowisku unijnych przywódców, bo oznacza to powrót w strefie euro "ryzyka zakaźnej choroby nadmiernego zadłużenia".
- KE zamierza zorganizować unijne centrum do spraw walki z cyberprzestępczością. Według szacunków dziennie na świecie ponad milion osób pada ofiarą przestępstw w cyberprzestrzeni, a globalne koszty sięgają 400 mld USD. Centrum ma rozpocząć działalność na początku 2013 roku.
- Litwa zamierza spełnić kryteria z Maastricht i wejść do strefy euro w 2014 roku. Jesienią na Litwie planowane są wybory parlamentarne.
- W Brukseli zaparafowano część ukraińsko-unijnej umowy stowarzyszeniowej. Ten akt oficjalnie potwierdza zakończenie negocjacji w zakresie politycznym. Niestety nie udało się w pełni zakończyć negocjacji i ostatecznie uzgodnić tekstu porozumienia w części ekonomicznej. Oczekuje się, że zakończone to będzie do połowy bieżącego roku. Parafowanie umowy odbędzie się po październikowych wyborach.
- Koncerny paliwowe: rosyjski Gazprom, francuski Total i norweski Statoil postanowiły do 1 lipca przełożyć termin podjęcia decyzji o eksploatacji arktycznych złóż Sztokmana. Gaz z tych złóż mają dostarczać gaz do bałtyckiego gazociągu Nord Stream. Inwestycja szacowana na 20 mld USD.
- Ukraiński Naftohaz negocjuje z Gazprombankiem uruchomienie na 7 lat linii kredytowej o wartości 2 mld USD. Kredyt zostanie przeznaczony na sfinansowanie importu gazu na zimowe rezerwy.
- Trwa dobra passa niemieckiego VW. Koncern zwiększa zatrudnienie w USA o 800 osób, planuje rozbudowę fabryki w Rosji.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
ACTA, czyli JAKI BĘDZIE KOLEJNY KROK?
Umowa ACTA wywołała duże zamieszanie w całej Unii. Zaprotestowały tysiące internautów w wystąpieniach ulicznych, ale też stowarzyszenia obywatelskie i organizacje społeczne. Przeciwnicy ACTA skierowali do Parlamentu Europejskiego petycję podpisaną przez blisko 2,5 mln obywateli Unii. Tak masowego sprzeciwu nie mogły zlekceważyć władze unijne...
Pierwszy krok zrobiła Komisja Europejska, która wstępnie postanowiła wysłać umowę ACTA do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Ostatnio KE poinformowała o podtrzymaniu tego stanowiska i wszystko wskazuje na to, że za kilka tygodni umowa zostanie wysłana do Trybunału, aby wyjaśnił wątpliwości powstałe w ciągu ostatnich miesięcy. Ma on przedstawić opinię, czy ACTA jest zgodna z prawami podstawowymi i prawem unijnym. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że standardowo Trybunał deliberuje nad podobnymi dokumentami nawet cały rok. Tę decyzję KE zamierza zrealizować mimo, że niezależny od niej Parlament Europejski zamierza wypowiedzieć się w tej sprawie w głosowaniu już w czerwcu. Jego decyzja będzie ostateczna, a więc jeśli zostanie zaakceptowana, zacznie obowiązywać w krajach unijnych. Dlatego w tej sytuacji zastanawiające jest jaki cel ma Komisja Europejska kierując umowę do Trybunału...
W związku z takim trybem przyjętym przez Parlament Europejski zaczęły się kalkulacje, dotyczące układu sił pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami umowy ACTA w Parlamencie Europejskim. W ostatnich tygodniach wielu z europosłów zmienia wcześniejsze stanowisko i zapowiada głosowanie przeciw tej umowie.
Trudno dziś przewidzieć, jaka koncepcja przeważy. Dotąd w tej grupie byli europosłowie z frakcji Zielonych i socjaldemokratów, ale obecnie na ich stronę przechodzą także chadecy...
Parlamentarne prace idą pełną parą. Komisja PE ds. handlu międzynarodowego nie zaakceptowała stanowiska swojego posła sprawozdawcy i nie wyśle swojego wniosku do Trybunału ws. ACTA, co sprawozdawca zaproponował komisji. Komisja postanowiła też formalnie przegłosować swoje stanowisko jeszcze w maju.
Władze PE chcą głosować nad przyjęciem umowy w miesiąc później...
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)