eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUpadłości firm w Polsce I-III 2012 r.

Upadłości firm w Polsce I-III 2012 r.

2012-04-03 13:14

Upadłości firm w Polsce I-III 2012 r.

Postanowienia upadłościowe w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W I kwartale 2012 roku sądy ogłosiły upadłość 181 polskich przedsiębiorstw (wg danych na dzień 29 marca br.). To liczba na razie porównywalna do ostatecznego wyniku I kwartału 2011, w którym upadło 179 firm. Trzeba jednak pamiętać, że są to wyniki niepełne i statystycznie należy się jeszcze spodziewać wzrostu o 10 do 20 przypadków, co oznacza, że prognozowana w tym roku nieznaczna tendencja wzrostowa jest faktem. Oznacza to najgorszy wynik od pięciu lat, wyższy o 80 proc. od zanotowanego w pierwszym kwartale przedkryzysowego roku 2008 - podaje raport Coface.

Przeczytaj także: Upadłości firm I-III 2012

  • Szczególnie wysoką liczbę postanowień zanotowano w lutym br. - 87 upadłości. Ta miesięczna liczba, nie notowana w statystykach od kilku lat, może być jednak wynikiem specyfiki pracy sądów. Dane za styczeń i marzec, wskazują na nieznaczny tylko trend wzrostowy.
  • Branżą, która nadal negatywnie wyróżnia się na tle innych sektorów pozostaje budownictwo, gdzie tendencja wzrostowa upadłości utrzymuje się od 2008 roku. Upadłości w tym sektorze stanowiły w pierwszych trzech miesiącach ponad 23 proc. wszystkich postanowień (w całym 2011 roku udział ten wynosił 20 proc., a w 2009 tylko około 10 proc.).
  • W dalszym ciągu obserwujemy wzrost liczby upadłości w grupie przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), a problem niewypłacalności nadal dotyczy najbardziej małych i średnich firm.
  • Dla porównania, w całym roku 2012, tylko w KRS zarejestrowano 26 266 nowych spółek.
  • W 2012 roku utrzyma się wzrost upadłości, ze względu na przewidywane słabsze tempo wzrostu gospodarczego i rosnący poziom ryzyka handlowego.

fot. mat. prasowe

Postanowienia upadłościowe w Polsce

Statystyki wieloletnie pokazują, że ostateczna liczba upadłości w I kwartale będzie wyższa o około 10-20 przypadków


Statystyki upadłościowe potwierdzają, że sytuacja finansowa wielu polskich przedsiębiorstw nie jest stabilna. Liczba bankructw wciąż rośnie, pomimo uspokajających danych makroekonomicznych na temat stanu polskiej gospodarki.

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż

Największy wzrost upadłości zanotowano w budownictwie


Szczególnie źle ma się budownictwo, gdzie opóźnienia płatnicze rosną lawinowo i w efekcie przynoszą coraz więcej upadłości.

Na rosnących zatorach płatniczych najbardziej cierpią małe firmy wykonawcze, o małych zasobach kapitałowych, bardzo wrażliwe na wszelkie opóźnienia w płatnościach ze strony odbiorców. Lepiej jest w przemyśle, który wciąż korzysta z rozwijającego się eksportu oraz znaczącego popytu wewnętrznego – mówi Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka ubezpieczyciela należności Coface Poland

fot. mat. prasowe

Upadłości według branż - wykres

30% upadłości dotyczyło firm produkcyjnych


fot. mat. prasowe

Upadłości według regionów

Najwięcej upadłości miało miejsce na Mazowszu


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: