eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySystemy ociepleń: dobre prognozy

Systemy ociepleń: dobre prognozy

2012-04-07 00:17

Systemy ociepleń: dobre prognozy

Koniunktura rynkowa w branży budowlanej i ociepleń w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Producenci systemów ociepleń (ETICS) powściągliwie oceniają krótkoterminową koniunkturę dla budownictwa w Polsce. Według ich ocen, w obecnym i w przyszłorocznym sezonie budowlanym trudno będzie liczyć na wzrost w tej dziedzinie gospodarki. Zmiany na lepsze w branży budowlanej, jak również w samym sektorze ociepleń, oczekiwać można nie wcześniej niż za dwa lata - mówią producenci ociepleń uczestniczący w badaniu "Rynek ociepleń budynków w Polsce" - prowadzonym cyklicznie przez TNS Pentor Poznań.

Przeczytaj także: Wyroby budowlane: konieczna nowelizacja

Jednym z elementów projektu „Rynek ociepleń budynków w Polsce” jest uzyskanie od producentów ETICS oceny sytuacji rynkowej i perspektyw branży ociepleniowej, jak i całego budownictwa. Drugą falę badania zrealizowano na przełomie stycznia i lutego b.r., pierwsza edycja odbyła się jesienią ubiegłego roku. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).

fot. mat. prasowe

Koniunktura rynkowa w branży budowlanej i ociepleń w Polsce

Koniunktura rynkowa w branży budowlanej i ociepleń w Polsce - poprawa nastrojów


"Sytuacja na rynku budowlanym pod względem podstawowych wskaźników w budownictwie mieszkaniowym w 2011 r. nieznacznie się zmieniła w porównaniu do roku poprzedzającego. Według danych GUS w 2011 r. oddano do użytkowania o 3 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej (a o 18 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2009.). Jednakże w stosunku do sytuacji sprzed roku, w 2011 roku nieznacznie wzrosła liczba pozwoleń na budowę mieszkań (o 5 proc.) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 3 proc). Jednak przeprowadzone wśród producentów systemów ociepleń badanie pokazuje pewne wyczekiwanie i stagnację nastrojów połączone z nadzieją na poprawę w perspektywie dwóch lat. Powściągliwość ocen dotyczy zarówno sytuacji obecnej, jak i najbliższego roku" – zauważa Rafał Janowicz, prezes TNS Pentor Poznań.

Budownictwo: chłodna ocena

Ponad połowa badanych producentów nie widzi zmian w branży budowlanej w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Wśród respondentów, którzy różnice dostrzegają, więcej jest tych, którzy odczuwają negatywne tendencje rynkowe – wskaźnik koniunktury wynosi -8 proc. Dominuje jednak (62 proc. odpowiedzi) przekonanie o braku zmian, wyraźne też jest poczucie pogorszenia sytuacji (23 proc.). Należy ponadto zwrócić uwagę na to, że znacznie spadł, w porównaniu do poprzedniego pomiaru, odsetek deklarujących polepszenie sytuacji (z 59 do 15 procent), przy jednoczesnym spadku odsetka deklarujących pogorszenie sytuacji – z 42 do 23 procent.

fot. mat. prasowe

Sytuacja w branży budowlanej - prognoza

Sytuacja w branży budowlanej pozostanie bez zmian


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: