Polski Internet a przemoc domowa
2012-04-06 11:32
Przeczytaj także: Polski Internet a lekcje religii
Gwałty małżeńskie
Ponad 80 publikacji internetowych dotyczyło gwałtów małżeńskich. Jest to często sygnalizowany problem w kontekście problemów z innymi formami przemocy oraz alkoholem. Spore zamieszanie wywołała jedna z publikacji na forum katolik.pl, opisującej historię kobiety gwałconej przez męża, która udała się po radę do księdza i w ramach wsparcia otrzymała dyspensę na stosowanie środków antykoncepcyjnych, żeby nie rodzić więcej dzieci brutalnego małżonka. Część forumowiczów uznała wpis za prowokację, inni zrezygnowali z komentowania tego w związku ze zbyt małą ilością danych, wielu zdecydowanie potępiło postawę księdza.
Świadkowie przemocy
„Podejrzewam, a nawet chyba wiem, ze sąsiad stosuje przemoc wobec dzieci i żony. Słychać go na całym osiedlu, krzyki, wyzwiska pod adresem dzieci, zony, to są okropne słowa w stylu: bo ci znowu przyłożę, jesteś bez jaj (to chyba do syna), te dzieci są zastraszane, nie mają nic do powiedzenia. (…) wiem, że zaraz większość z was najedzie na mnie, że mam się nie interesowac cudzymi sprawami, ale od razu mówie, że takie głosy mam gdzieś, brak reakcji na przemoc powoduje, że sprawcy czuja się bezkarni i teraz pytanie do was - gdzie to zgłosić? na policję, do dzielnicowego, może do jakiejś opieki społecznej, sądu rodzinnego? a może w kilka miejsc od razu? nie mam pojęcia, ale nie zostawię tego tak” – taki post rozpoczął jedną z dyskusji w internecie. W toku debaty pojawiły się liczne wątpliwości: w jaki sposób zgłosić sprawę anonimowo, jak ochronić siebie i swoje dzieci przed ewentualną zemstą. Internauci jednak popierali pomysł interwencji.
Przemoc nie tylko domowa
Prawie 70 razy została opublikowana wypowiedź Daniela Olbrychskiego, w której zasugerował, że Lech i Jarosław Kaczyńscy byli bici w dzieciństwie. Chodzi o przemoc ze strony szkolnych kolegów. Wielu internautów oburzyły rewelacje aktora, niektórzy przekornie stwierdzali, że bracia Kaczyńscy właśnie nie byli bici - niestety. Przemoc w szkole to poważny problem – o agresywnych dzieciach napisano w ciągu roku prawie 300 postów. Prawie 60 razy rodzice ujawnili w Internecie, że ich dzieci są ofiarami przemocy w szkole czy przedszkolu. Sporym problem jest swoiste zapętlenie bicia – internauci twierdzą, że jeśli ich dziecko jest bite, interwencja u rodziców szkolnego agresora skończy się karą fizyczną, która z pewnością nie oduczy małego delikwenta takich zachowań. Wielu internautów sugeruje, że na narastanie przemocy wśród dzieci wpływ ma ADHD jako nadużywane wytłumaczenie wszelkich problemów – pochopnie stawiana diagnoza zdaniem wielu zwalnia rodziców i nauczycieli z obowiązku pracy nad dzieckiem.
Gdzie szukać pomocy?
O pomocy lub wsparciu dla ofiar przemocy w rodzinie napisano setki publikacji w ciągu roku. Najczęściej wspominane są działania Niebieskiej Linii – o samej akcji „Policjant, który mi pomógł” opublikowano prawie 300 materiałów. Popularnością w Internecie cieszy się też akcja „Kocham. Nie biję”, o której napisano ponad 200 razy. Niewiele mniej pisano o przemocy w związku z tegorocznymi manifami – poznańska demonstracja odbyła się pod hasłem walki z przemocą wobec kobiet.
Informacje o badaniu
Analizę wykonano na podstawie 1 502 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów. Raport obejmuje okres od 22 marca 2011 do 23 marca 2012 r.
![Okres świąteczny - czego szukali internauci? [© Standsome z Pixabay] Okres świąteczny - czego szukali internauci?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/badania-internetu/Okres-swiateczny-czego-szukali-internauci-257428-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)