eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeMapa Rynku Pracy - Styczeń 2005

Mapa Rynku Pracy - Styczeń 2005

2005-03-15 01:07

Mapa Rynku Pracy - Styczeń 2005

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ogólna koniunktura na rynku w styczniu była dobrze oceniana przez przedsiębiorców. Oceny były korzystniejsze niż w grudniu, choć nieco gorsze w porównaniu do stycznia 2004 roku. Poprawy swojej sytuacji spodziewają się przedsiębiorstwa z sektora usługowego oraz budownictwa. Dobre nastroje utrzymują się w firmach świadczących usługi pośrednictwa finansowego. W porównaniu do grudnia poprawiły się nastroje w branży handlu detalicznego, ale ogólny klimat koniunktury nadal jest oceniany negatywnie.

Przeczytaj także: Mapa Rynku Pracy - Grudzień 2004

Sytuację na rynku pozytywnie oceniają firmy z większości branż. Optymizm wykazują producenci maszyn i aparatury elektrycznej, mebli, wyrobów chemicznych, oraz przedsiębiorstwa produkujące dobra szybkozbywalne: napoje, artykuły spożywcze i wyroby tytoniowe.

Na rynku pracy zaczyna być odczuwalna lekka poprawa. W sektorze przedsiębiorstw wzrosło zatrudnienie. Wzrost jest ciągle symboliczny – w porównaniu z grudniem 2003 sięgnął on 0,2%, ale jest to bardzo dobry sygnał, który może zwiastować oczekiwane trwałe polepszenie na polskim rynku pracy.

Poprawę mogłyby przyspieszyć inwestycje – na naszym rynku pojawiają się stopniowo inwestorzy, którzy planują utworzenie nowych miejsc pracy. Przykładem może być firma Electrolux, która w zakładzie w Oławie zamierza zatrudnić około 400 osób, lub koncern LG, który do swojej rozwijającej się fabryki w Mławie będzie poszukiwał kolejnych 500 pracowników.

Praca w internecie

Średnia liczba nowych ofert pracy, które pojawiły się we wrześniu w internecie w poszczególnych portalach:

- Aaaby.pl - 1516
- Jobs.pl - 1758
- Jobpilot - 2110
- onet.pl - 3578
- pracuj.pl - 1785
- topbjobs - 400
źródło: portale.
Informujemy, że Hudson nie ponosi odpowiedzialności za dane pochodzące od poszczególnych portali.


Branże

Styczeń dobrze rozpoczął rok na rynku ogłoszeń prasowych. W porównaniu do grudnia pracodawcy zamieścili aż 854 oferty więcej. W sumie w omawianym miesiącu pojawiło się 3027 ogłoszeń. Liczba ofert wzrosła we wszystkich opisywanych branżach, w większości w sposób znaczący.

Pozytywne oceny koniunktury jakie sygnalizowali w badaniu GUS-u przedsiębiorcy z branży produkcyjnej, znalazły odzwierciedlenie w ilości styczniowych ogłoszeń pochodzących z tej branży. Było ich prawie o 100 więcej niż w grudniu. Oferty z sektora produkcyjno-przemysłowego stanowią ciągle duży procent wszystkich ogłoszeń prasowych (16%).

W styczniu uaktywniła się branża IT&Telecom, która znalazła się na drugim miejscu, najintensywniej rekrutujących branż, a ilość ofert z niej pochodzących wzrosła o 129. W efekcie sektor ten uzyskał w omawianym miesiącu 10% udział we wszystkich badanych ogłoszeniach. Branża ta będzie intensywnie się rozwijać w związku z wprowadzeniem nowych technologii.

Spory wzrost odnotowały firmy należące do branży mediów i reklamy. Liczba ogłoszeń z niej pochodzących podwoiła się i wyniosła w styczniu 239 ofert. Najbardziej aktywnymi pracodawcami były agencje reklamowe, portale internetowe oraz duże dzienniki (które najczęściej poszukiwały pracowników do działów sprzedaży).

W pierwszej trójce utrzymał się handel, z 10% udziałem w rynku ogłoszeniowym – w tej branży pracodawcy zamieścili o 78 ofert więcej niż przed miesiącem. Dla przedsiębiorstw handlowych styczeń jest przygotowaniem do całego roku sprzedażowego, a nowych budżetach znalazły się najwyraźniej środki na powiększanie kadry.

 

1 2

następna

oprac. : M. Balwin, U. Czaplarska / Hudson Global Resources Hudson Global Resources

Więcej na ten temat: praca, oferty pracy, rynek pracy, mapa rynku pracy
Reklamy powinny być cool

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: