eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

2012-04-11 11:51

W ubiegłym roku największym sukcesem w odbiurokratyzowaniu gospodarki była zamiana części zaświadczeń na oświadczenia, a części oryginałów na kopie dokumentów. Trudno jednak mówić o przełomie w walce ze złymi przepisami - wynika z "Czarnej Listy Barier", którą PKPP Lewiatan przygotowała już po raz dziewiąty.

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011

W 2011 roku doczekaliśmy się kilku korzystnych zmian (rząd przeprowadził dwie ustawy deregulacyjne), ale nie można mówić o znaczącym obniżeniu barier. Na liście Lewiatana znalazło się 366 barier, a więc więcej niż w 2010 roku.

„W związku z pogorszeniem koniunktury gospodarczej zaostrza się międzynarodowa konkurencja i jeśli nie chcemy przegrać rywalizacji z innymi krajami musimy szybciej niż one poprawiać warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego będziemy dalej wskazywać na przepisy, które hamują rozwój gospodarki i proponować rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu” – mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

W ubiegłym roku obniżono niektóre opłaty, np. w KRS. Poszerzono nieco możliwość stosowania dokumentów w formie elektronicznej, np. przy rejestracji działalności gospodarczej. Nie odnotowano postępu we wdrażaniu e-administracji, bo możliwości elektronicznego kontaktowania się z instytucjami publicznymi są wciąż ograniczone.

W zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie było istotnych zmian. Nie doczekaliśmy się poszerzenia możliwości elastyczniejszej organizacji czasu pracy ani zmniejszenia obowiązków administracyjnych związanych z zatrudnianiem pracowników.

W dziedzinie podatków pojawiło się kilka korzystnych zmian, jak poszerzenie możliwości stosowania dokumentów w formie elektronicznej czy wprowadzenie leasingu konsumenckiego, ale nie nastąpiło odczuwalne uproszczenie realizacji obowiązków podatkowych.

W ochronie środowiska nie uchwalono nowej ustawy racjonalizującej zagospodarowanie odpadów. Przyjęta została za to nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ale jej efekty będą odczuwalne dopiero w przyszłym roku i zależeć będą od jakości przetargów na zbiórkę i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz rozwoju regionalnych instalacji przetwarzania odpadów.

Tempo wykorzystania środków unijnych jest dobre, ale efektywność całego procesu (wybór projektów, koszty obsługi administracyjnej) budzi poważne wątpliwości.

Nie udało się wprowadzić zmian poprawiających funkcjonowanie zamówień publicznych. A umożliwienie zamawiającym arbitralnego wykluczenia wykonawcy z rynku zamówień publicznych na 3 lata zwiększyło ryzyko realizacji zamówień publicznych.

Droga do pozwolenia na budowę nie uległa skróceniu. Nie nastąpiła zmiana ustawy o planowaniu przestrzennym, która skłoniłaby władze samorządowe do uchwalania planów i w konsekwencji ułatwiłaby jednocześnie realizację inwestycji i zachowanie ładu przestrzennego.

Rozstrzyganie sporów i dochodzenie roszczeń na drodze sądowej nadal zabiera mnóstwo czasu, jest kosztowne i mało skuteczne. W efekcie dłużnicy czują się bezkarni, a wierzyciele bezsilni.

BARIERY PODATKOWE


Ubiegły rok mimo, że nie obfitował w wielkie nowelizacje przepisów podatkowych, przyniósł podatnikom kilka korzystnych zmian. Najbardziej pozytywną wniosła, tzw. ustawa deregulacyjna, wprowadzając nową instytucję leasingu konsumenckiego do ustaw o podatkach dochodowych. Doceniamy również wysiłki Ministerstwa Finansów służące rozpowszechnieniu możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez Internet i składania e-deklaracji. Cieszy również fakt, że wprowadzone w tym roku przepisy nie wpłynęły istotnie na pogorszenie sytuacji podatników, choć pełna ocena nowych przepisów będzie możliwa dopiero po dłuższym okresie ich funkcjonowania.

Niemniej pomimo ogólnej poprawy, podatnicy w dalszym ciągu napotykają liczne problemy przy stosowaniu przepisów podatkowych. Najwięcej kłopotów stwarza podatek VAT, co znajduje odzwierciedlenie w prezentowanym zestawieniu barier podatkowych. Poza tym nadal uznajemy, że konieczna jest modernizacja ustaw o podatkach dochodowych w podziale na: ustawę o podatku dochodowym od przedsiębiorców, o podatku od dochodów osobistych lub przynajmniej ujednolicenie zasad opodatkowania przedsiębiorców poprzez przeniesienie z ustawy o PIT do ustawy o CIT przepisów regulujących opodatkowanie działalności gospodarczej. Wiele wątpliwości budzą nadal przepisy o podatku od nieruchomości i definicja budowli. Kilka barier usunięto w tym roku z listy, pomimo że nie uległy zmianie przepisy w tym zakresie, uznając, że są to bariery mniej istotne z punktu widzenia przedsiębiorców.

 

1 2 ... 10

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: