Wikipedia coraz "grubsza"
2003-01-29 08:48
Pierwsza encyklopedia tworzona na zasadach Open Source – Wikipedia – w dwa lata po rozpoczęciu prac ma już 100 tys. haseł.
Przeczytaj także: Standard Wiki stworzy prawo w Nowej Zelandii
63 tys. opisów jest dostępnych po angielsku, reszta to hasła w innych językach, także polskim. Encyklopedia opiera się na aplikacji Wiki, przygotowanej specjalnie z myślą o internetowej encyklopedii. Przy każdym zamieszczonym w Wikipedii haśle znajdują się linki, które pozwalają na wprowadzenie zmian na stronie. Możliwy jest wgląd w starsze wersje, można dyskutować na temat zmian w haśle oraz dołączonych powiązań z innymi zagadnieniami. Wszyscy, w tym niezarejestrowani użytkownicy, mogą też wprowadzać nowe hasła. Dzięki temu tysiące Internautów nie tylko odwiedzają strony Wikipedii w poszukiwaniu informacji, ale także sami współtworzą ich treść. Polska Wikipedia wystartowała 26 października 2001 roku, w tej chwili zawiera 6647 artykułów i wciąż się rozwija.Wikipedia opiera się na licencji GNU, która pozwala na używanie encyklopedii do dowolnych celów – także komercyjnych. Jedynym warunkiem jest umieszczenie informacji o oryginalnej Wikipedii oraz zachowanie licencji GNU. Dzięki temu współtwórcy zachowują pewność, że wszystkie wersje rozwojowe również będą dostępne bezpłatnie.
Wokół Wikipedii wytworzyła się już spora społeczność, aktywnie biorąca udział w rozwijaniu kolejnych działów. Dzięki nim Wikipedia jest dziś największą i najszybciej rozrastającą się encyklopedią o otwartej treści. Przy okazji prac nad encyklopedią powstała "siostrzana" inicjatywa – Wictionary. To wielojęzyczny słownik budowany na tej samej zasadzie, co Wikipedia.
Oczywiście pod względem ilości haseł Wikipedia wciąż nie może się równać z dużymi encyklopediami tworzonymi przez profesjonalistów. Autorzy projektu są jednak optymistami.
"Myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat rozwiniemy się do poziomu dużych encyklopedii i będziemy konkurować z Brittaniką" – powiedział Larry Sanger, współzałożyciel Wikipedii. Trzymamy kciuki.
Adres Wikipedii to oczywiście .
Przeczytaj także:
Knol od Google - konkurencja Wikipedii
oprac. : 4Press