Bezpieczny Mac OS X
2012-04-14 00:20
Przeczytaj także: Nowe uaktualnienie systemu Mac OS X
5. Uruchom systemową funkcję „Uaktualnienia programów” i zainstaluj wszystkie dostępne aktualizacje.
Wiele spośród ostatnich ataków na system Mac OS X wykorzystuje fakt, że na komputerze znajduje się przestarzałe oprogramowanie. Do powszechnie wykorzystywanych pakietów należy Microsoft Office, Adobe Reader/Acrobat oraz Java, istnieją jednak inne aplikacje, które również mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Office for Mac 2011 jest znacznie lepszy niż Office for Mac 2008. Jeżeli nadal używasz wersji 2008, zalecamy jak najszybsze uaktualnienie do wersji 2011. Za każdym razem gdy widzisz podpowiedź “Uaktualnienia programów” Apple’a, zastosuj poprawki i w razie konieczności uruchom ponownie komputer.
6. Korzystaj z menedżera haseł w celu ochrony przed atakami phisingowymi.
Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do systemu Windows, Mac OS X zawiera wbudowany menedżer haseł “Pęk kluczy”.
fot. mat. prasowe
Menedżer haseł
O ile to możliwe, staraj się tworzyć unikatowe, mocne hasła dla swoich zasobów. Nie musisz korzystać z prostych haseł, które łatwo zapamiętać. Zamiast tego korzystaj z maksymalnie skomplikowanych haseł i przechowuj je w pęku kluczy. Jeśli cyberprzestępcy zdołają złamać jedno z haseł, od razu spróbują zastosować je do innych kont: GMail, Facebook, eBay, PayPal itd. Dlatego posiadanie unikatowego mocnego hasła dla każdego zasobu znacznie zwiększa bezpieczeństwo online.
Kolejnym, nieco bardziej skomplikowanym posunięciem, jest stosowanie oddzielnego pęku kluczy, z 3-5 minutowym czasem ważności pamięci podręcznej haseł, przeznaczonego jedynie na ważne hasła. Co można zaliczyć do ważnych haseł? Są to hasła zabezpieczające zasoby, które w przypadku uzyskania do nich dostępu przez niepowołane osoby, mogą spowodować bezpośrednie straty finansowe: Allegro, PayPal, bankowość online itd. Dzięki temu zabiegowi, jeżeli ktoś w jakiś sposób złamie zabezpieczenia twojego pęku kluczy, nie stracisz wszystkich swoich haseł.
7. Wyłącz IPv6, AirPort oraz Bluetooth, jeżeli ich nie używasz.
Wyłącz usługi łączności, jeżeli ich nie używasz lub jeżeli nie są wymagane. Są to IPv6, AirPort oraz Bluetooth – trzy usługi, które mogą być wykorzystane jako punkty wejścia dla ataków cyberprzestępców.
IPv6 to stosunkowo nowy protokół komunikacyjny, który może być wykorzystywany przez Maka. W praktyce jest on używany sporadycznie, dlatego bezpieczniej jest zapobiegawczo wyłączyć IPv6.
Przeczytaj także:
Apple kontra Flashback
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
szkodliwe programy, trojany, Apple, Mac OS X, system Mac OS X, system Mac, Mac OS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)