Bezpieczny Mac OS X
2012-04-14 00:20
Przeczytaj także: Nowe uaktualnienie systemu Mac OS X
8. Włącz pełne szyfrowanie dysku (Mac OS X 10.7+) lub FileVault.
W wersji Lion systemu Mac OS X Apple uaktualnił swoje rozwiązanie do szyfrowania (FileVault), dodając pełne szyfrowanie dysku. Teraz nosi ono nazwę “FileVault 2”. Jego przewaga polega na zabezpieczaniu całego dysku, a nie tylko foldera domowego danego użytkownika i może okazać się bardzo przydatne w przypadku zgubienia lub kradzieży laptopa.
9. Uaktualnij Adobe Readera do wersji “10” lub nowszej.
Adobe Reader stanowi jeden z ulubionych celów cyberprzestępców na platformie Windows i nadal zajmuje wysoką pozycję wśród najczęściej wykorzystywanego oprogramowania na świecie. Wersja 10 zawiera wiele rozszerzeń bezpieczeństwa, które czynią ją znacznie bezpieczniejszą w porównaniu ze starszymi wydaniami najpopularniejszego czytnika plików PDF. Upewnij się, że pobrałeś najnowszą wersję ze strony Adobe – niestety, wiele starszych wersji nadal jest dostępnych do pobrania i użytkownik może się pomylić.
10. Zainstaluj dobre rozwiązanie bezpieczeństwa.
„Na Maki nie ma wirusów” – od czasu sławnej reklamy z 2006 roku z chorym komputerem PC i zdrowym Makiem jest to bardzo powszechny pogląd. Po sześciu latach sytuacja zmieniła się diametralnie. W 2011 roku cyberprzestępcy zaczęli bardzo agresywnie rozprzestrzeniać wśród użytkowników Maków szkodniki o nazwie DNSChanger oraz fałszywe programy antywirusowe. Trojan Flashback, który pojawił się we wrześniu 2011 r., spowodował ogromną epidemię w marcu 2012 r., w wyniku której na całym świecie zainfekowanych zostało ponad pół miliona użytkowników komputerów firmy Apple.
Zaawansowani użytkownicy Mac OS X mogą skorzystać z narzędzia Little Snitch, które pozwala stwierdzić, czy jakiś program próbuje nawiązać wychodzące połączenie internetowe, i daje możliwość zezwolenia na takie połączenie lub odrzucenia go.
Wnioski
Na początku 2012 r. przewidywaliśmy wzrost liczby ataków na system Mac OS X wykorzystujących luki zero-day lub niezałatane w wyniku opieszałości użytkowników.
Jest to normalna sytuacja obserwowana również w przypadku innych platform, które posiadają wystarczający udział na rynku, aby zapewnić zwrot z inwestycji dla twórców wirusów, dlatego fani systemu Mac OS X nie powinni czuć się z tego powodu rozczarowani. W ciągu kolejnych kilku miesięcy prawdopodobnie będzie miało miejsce więcej takich ataków, wykorzystujących przestarzałe oprogramowanie na komputerach użytkowników oraz ich nieświadomość. Jeżeli przestrzegasz powyższych zaleceń, stosujesz wszystkie aktualizacje i jesteś świadomy tego rodzaju ataków, szanse na to, że staniesz się kolejną losową ofiarą cyberprzestępców, znacznie zmniejszą się.
Przeczytaj także:
Apple kontra Flashback
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
szkodliwe programy, trojany, Apple, Mac OS X, system Mac OS X, system Mac, Mac OS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)