eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 15/2012

Europa: wydarzenia tygodnia 15/2012

2012-04-15 17:51

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 14/2012

  • O 0,5 proc. m/m wzrosła produkcja przemysłowa w strefie euro w lutym, chociaż w skali roku spadła ona o 1,8 proc. W 27 krajach UE produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 0,2 proc. m/m, ale w ujęciu rocznym spadek produkcji w 27 krajach UE wyniósł w lutym 1,8 proc.
  • Ubiegłoroczny deficyt całego sektora finansów publicznych w Hiszpanii osiągnął poziom 8,5 proc. PKB mimo, że poprzedni rząd obiecywał 6 proc. PKB. W tym roku nowy rząd obiecuje, że deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 5,3 proc. PKB. Zdaniem analityków coraz bardziej prawdopodobne jest wystąpienie madryckiego rządu o pomoc do UE i MFW.
  • W ocenie rządu Rosja szybciej niż inne kraje przezwycięża skutki globalnego kryzysu gospodarczego. Ma też najwyższe tempo wzrostu gospodarczego spośród państw grupy G8.Na początku 2012 roku jej PKB przekroczyło poziom sprzed kryzysu 2008 roku i w ocenie rządu w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Rosja znajdzie się w gronie pięciu największych gospodarek świata. W ocenie analityków problemy stojące dziś przed Rosją to niekorzystny rozwój procesów demograficznych, rozwój terytoriów wschodnich, tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój firm zaawansowanej technologii oraz umacnianie pozycji w świecie.
  • Jak wiadomo na czele rady dyrektorów Nord Stream od końca 2005 r. zasiada Gerhard Schroeder, b. kanclerz Niemiec i polityk SPD. Teraz znany polityk niemieckiej socjaldemokracji Henning Voscherau został szefem rady dyrektorów spółki, która ułoży z Rosji na Bałkany gazociąg South Stream, prowadzący przez Morze Czarne i omijający Europę Środkową. Spółka South Stream Transport AG powołała radę dyrektorów, w której skład weszli także szef Gazpromu Aleksiej Miller, jego zastępca Aleksander Miedwiediew oraz szefowie włoskiego koncernu paliwowego ENI Paolo Scaroni i francuskiego koncernu energetycznego EDF Henri Proglio, a także Harald Schwager z zarządu BASF. W firmie Gazprom ma 50 proc. akcji, ENI - 20 proc., a EDF i BASF po 15 proc. Budowa magistrali gazowej rozpocznie się od stycznia przyszłego roku. Koszt budowy szacuje się na 15,5 mld euro
  • Gazprom oraz rosyjska firma Niegusnieft znalazły się w gronie 14 firm dopuszczonych do międzynarodowego przetargu na prywatyzację firmy gazowej DEPA, która handluje gazem w Grecji. Gazprom bierze udział w przetargu za pośrednictwem zarejestrowanej w Holandii spółki Gazprom Finance B.V.W ostatnią sobotę wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew potwierdził, że rosyjski koncern jest zainteresowany prywatyzacją DEPA, która handluje gazem w Grecji. Gazprom zastrzegł, że nie będzie przepłacać za akcje tej firmy. Firma jest wyceniana na 1 mld euro. Gazprom poinformował, że nie będzie uczestniczył w przetargu na prywatyzację firmy DESFA zarządzającej siecią greckich gazociągów.
  • W ostatnich tygodniach rząd Hiszpanii zaproponował oszczędności na poziomie 27,3 mld euro, chociaż część z nich (dotycząca podwyżki podatków) została zapowiedziana już wcześniej. Jak wiadomo na lata 2012-13 podwyższono stawki PIT od 0,75 do 7 pkt proc. w zależności od poziomu rocznych zarobków, dla osób (w wydatkach ministerstw - średnio o 16,9 proc. a więc z 79,2 do 65,8 mld euro.W ostatnich dniach przewidziano też oszczędności w wysokości 10 mld euro głownie w służbie zdrowia i edukacji.
  • Wszystko wskazuje na to, że Litwa Łotwa i Estonia zamierzają w skoordynowany sposób wyeliminować rosyjski Gazprom z udziałów w firmach zarządzających monopolistycznymi gazociągami w tych krajach. Podstawą jest tzw. trzeci pakiet energetyczny, który nie zezwala firmom handlującym gazem, by jednocześnie bezpośrednio zarządzały gazociągami.
  • 11 samolotów Airbus A330-300 zakupi narodowy indonezyjski przewoźnik Garuda. Kontrakt ma wartość ok. 2,5 mld USD. W 2011 roku Garuda kupiła od Airbusa 25 samolotów średniodystansowych A320 za 2,18 mld USD. Airbus w I kwartale podpisał umowy o sprzedaży 90 samolotów, podczas gdy Boeing w tym samym czasie sprzedał ponad 400 maszyn. W lutym tanie indonezyjskie linie Lion Air podpisały z Boeingiem wartą 22,4 mld dol. umowę na zakup 230 samolotów.
  • Rosja obniżyła Bułgarii cenę gazu ziemnego o 11,1 proc. Wszystko wskazuje na to, że jest to element mający na celu przyspieszenie terminu rozpoczęcia budowy gazociągu South Stream. Rurociąg ma mieć 2200 km (przy 900 km po dnie Morza Czarnego) przy zdolności transportowej 63 mld m sześc. rocznie i ma kosztować ok. 20 mld euro. Według planów ma on być gotowy do 15 grudnia 2015 roku. Projekt ma umożliwić ominięcie Ukrainy, oraz transport tankowców z gazem przez zatłoczony Bosfor.
  • RWE i E.ON wycofały się z joint-venture Horizon, które miało zbudować w Wielkiej Brytanii elektrownie jądrowe Wylfa i Oldbury. Koncerny Areva i Westinghouse ogłosiły, że dalej zamierzają się angażować w rozwój brytyjskiej energetyki. Pierwsze bloki mają być oddane do użytku do 2020 roku. Sumarycznie mają one mieć moc 6600 MW. Areva poinformowała o realizacji projektu budowy dwóch reaktorów EPR w Hinkley Point dla brytyjskiej filii koncernu EDF. Koncern prowadzi wstępne rozmowy na temat budowy dla NuGen - spółki firm GDF Suez i Iberdrola - kolejnych dwóch reaktorów.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

HISZPAŃSKIE PROBLEMY GOSPODARCZE

Według obecnych prognoz Hiszpania jest w recesji i jej gospodarka w tym roku może się skurczyć nawet o 2-3 proc. Kraj ten ma w UE najwyższą stopę bezrobocia (ok. 24 proc.), a liczba bezrobotnych przekracza 4 miliony 750 tysięcy (przy 46 mln obywateli). Bezrobocie w grupie ludzi młodych (poniżej 30. roku życia) jest również najwyższe i przekracza 50 proc. Gospodarka Hiszpanii jest kilkukrotnie większa niż pogrążonej w głębokim kryzysie Grecji, wiec problemy tego kraju mogą mieć znacznie bardziej poważne konsekwencje dla gospodarki UE i strefy euro...

Ubiegłoroczny deficyt całego sektora finansów publicznych osiągnął poziom 8,5 proc. PKB mimo, że poprzedni rząd obiecywał 6 proc. PKB. W tym roku nowy rząd obiecuje, że deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 5,3 proc. PKB. Zdaniem analityków coraz bardziej prawdopodobne jest wystąpienie madryckiego rządu o pomoc do UE i MFW.

W ostatnich tygodniach rząd zaproponował oszczędności na poziomie 27,3 mld euro, chociaż część z nich (dotycząca podwyżki podatków) została zapowiedziana już wcześniej. Jak wiadomo na lata 2012-13 podwyższono stawki PIT od 0,75 do 7 pkt proc. w zależności od poziomu rocznych zarobków, dla osób (w wydatkach ministerstw - średnio o 16,9 proc. a więc z 79,2 do 65,8 mld euro.W ostatnich dniach przewidziano też oszczędności w wysokości 10 mld euro głownie w służbie zdrowia i edukacji.

Jednak plany ustabilizowania finansów publicznych mogą natrafić na problemy. Może to być skutkiem spadku PKB (rządowe prognozy szacują go na 1,7 proc., a eksperci prestiżowych instytucji finansowych szacują go na 2,0-2,7 proc.). Z całą pewnością pogrążająca się w kryzysie gospodarka spowoduje osłabienie firm i spadek zysków i wielkości wpływów podatkowych do budżetu. Nie jest wykluczone, że sytuacja na rynku pracy wpłynie na koszty bezrobocia, ale też i na spadek konsumpcji.

Problemem i poważnym zagrożeniem dla hiszpańskiej gospodarki może okazać się osłabiony w ostatnich latach system bankowy. Nie można zapominać, że hiszpańskie banki były mocno zaangażowane na rynku nieruchomości. W 2008 roku nastąpiło załamanie na tym rynku, ceny spadły o ok. 20 proc., a według ekspertów (np. Citi) mogą stracić na wartości jeszcze 20-25 proc. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, bo z powodu pogarszającej się sytuacji rośnie ilość i sumaryczna wielkość niespłaconych długów (dziś są one szacowane na 9,3 proc.).

EBC wspomogło banki strefy euro sumą ok. biliona euro, z czego 170 mld euro zasiliło banki hiszpańskie, ale to jest pożyczka do zwrotu...

Eksperci są zdania, że wkrótce w udzielenie pomocy Hiszpanii będzie musiał zaangażować się KE, EBC i MFW. Bez odpowiedzi jest pytanie: czy to da oczekiwany rezultat...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: