Tendencje na rynku pracy specjalistów I kw. 2012
2012-04-16 11:11
Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Tendencje na rynku pracy specjalistów 2011
Antal International opublikował właśnie wyniki 11. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Raport prezentuje tendencje i prognozy zatrudnienia i zwalniania kadry średniego i wyższego szczebla w I i II kwartale 2012 roku.Rzeczywistość dla specjalistów i menedżerów lepsza niż prognozy
W Polsce 58% pracodawców zadeklarowało, że rekrutowali specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku. W stosunku do ubiegłej edycji badania wskaźnik ten wzrósł o jeden procent. Natomiast w ciągu najbliższych 3 miesięcy plany zatrudnienia pracowników średniego i wyższego szczebla deklaruje 52% pracodawców w Polsce. „Wyniki 11. edycji badania Antal Global Snapshot jasno pokazują, że przewidywania dotyczące spowolnienia gospodarczego okazały się przesadzone. Wpłynęły one na ostrożniejsze prognozy – trzy miesiące wcześniej 49% pracodawców deklarowało plany zatrudnienia w I kwartale – okazało się, że w rzeczywistości aż 58% przedsiębiorców podjęło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Odsetek pracodawców zwalniających specjalistów i menedżerów utrzymuje się cały czas na niskim i stabilnym poziomie. Zwolnienia w I kwartale 2012 roku zadeklarowało 16% przedsiębiorców wobec 15% pod koniec ubiegłego roku. W najbliższych miesiącach zwolnienia przewiduje 15% pracodawców.
fot. mat. prasowe
Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów
Tendencje w branżach
- Sytuacja w I kwartale 2012 – do branż najbardziej dynamicznie zatrudniających specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku należą: Centra Finansowo-Księgowe (85%); Księgowość i Firmy Consultingowe (72%); Bankowość i Instytucje Finansowe (67%); Motoryzacja i Lotnictwo (65%); IT – Oprogramowanie i Usługi (63%), Ubezpieczenia (62%). Z kolei najwięcej pracodawców zwalniało specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku z branż: Farmacja (31%); Telekomunikacja (28%); Kancelarie Prawne (23%).
- Prognozy na II kwartał 2012 – najlepsze prognozy zatrudniania w II kwartale dotyczą branż: Centra Finansowo-Księgowe (74%); Księgowość i Firmy Consultingowe (70%); IT – Oprogramowanie i Usługi (60%). Nadal sytuacja ma być najtrudniejsza w branżach: Kancelarie Prawne (26%); Farmacja (23%); Telekomunikacja (25%). Zatrudnieni tu specjaliści i menedżerowie są najbardziej zagrożeni zwolnieniami.
Polskie firmy aktywnie poszukują kompetencji
fot. mat. prasowe
Deklaracje zatrudnienia specjalistów i menedżerów wg krajów
„Warto zwrócić uwagę, że Polska należy nie tylko do krajów, gdzie pracodawcy najbardziej dynamicznie zatrudniają specjalistów i menedżerów, ale i odsetek pracodawców, którzy zwalniają jest korzystnie niski. Świadczy to o dużej stabilności polskiej gospodarki i potencjale do rozwoju. Naszego sąsiada, Słowację również charakteryzują optymistyczne wskaźniki dynamiki zatrudniania specjalistów i menedżerów, ale wskaźnik zwolnień wynosi już 46% - jest aż o 30% wyższy niż w Polsce. Takie wyniki pozwalają na stwierdzenie, że jesteśmy jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek w Europie.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)