eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia i płac II kw. 2012

Perspektywy zatrudnienia i płac II kw. 2012

2012-04-18 00:12

Perspektywy zatrudnienia i płac II kw. 2012

Barometr Rynku Pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prezentują wyniki II fali badania BAROMETR RYNKU PRACY ZPP, które prognozuje zachowanie przedsiębiorców w najbliższych miesiącach (perspektywa do 6 miesięcy).

Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia i płac I kw. 2012

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Pracy

Barometr Rynku Pracy w I kwartale 2012 wyniósł 50,38 pkt

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison począwszy od I kwartału 2012 uruchomiły nowy projekt badawczy - BAROMETR RYNKU PRACY ZPP. Badanie jest prowadzone wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Barometr rynku pracy ZPP jest publikowany co kwartał. Barometr składa się z dwóch komponentów: komponentu płacowego oraz komponentu zatrudnienia.

Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Pracy - zatrudnienie

Znaczne zwiększenie zatrudnienia planuje jedynie 3% respondentów


Można powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy jest „stabilna”. Podobnie jak w poprzednim kwartale dominuje konserwatywne podejście przedsiębiorców obliczone na przetrwanie. 20% planuje zwiększyć zatrudnienie, 23% zmniejszyć, a największa grupa, bo aż 57% nie zamierza dokonywać żadnych zmian. Związane jest to z dużą niepewnością co do przyszłości, która dominuje wśród przedsiębiorców. Wyniki badania w zakresie zatrudnienia wskazują, że nie należy spodziewać się istotnego zwiększenia lub zmniejszenia bezrobocia. Jakichkolwiek zmian na lepsze można spodziewać się albo w uspokojeniu sytuacji w Europie, albo po istotnym obniżeniu pozapłacowych kosztów pracy, które są – jak wynika z naszych badań - dla polskich przedsiębiorców największym problemem.

fot. mat. prasowe

Barometr Rynku Pracy - płace

67% respondentów nie planuje zmian w wynagrodzeniach


Nieco lepiej wygląda sytuacja w płacach, gdzie 22% przedsiębiorców planuje podwyżki, a tylko 11% myśli o obniżeniu funduszu płac w firmie. Największa grupa – 67% nie zamierza dokonywać żadnych zmian. Związane to może być z dążeniem przedsiębiorców do utrzymania w firmach najlepszych pracowników i właściwie tylko oni mogą oczekiwać nieznacznych podwyżek. Przedsiębiorcy żyją w tej chwili w sytuacji zawieszenia i oczekują na jakiś impuls, że zagrożenie minęło i można ponownie myśleć o rozwoju. Tymczasem chcą przetrwać – ale wraz z najlepszymi pracownikami na pokładzie. Oznacza to, że znaczna część przedsiębiorców ma nadzieję na poprawę sytuacji w rozsądnej perspektywie. Nie są tego jednak pewni i w najbliższym czasie nie będą wykonywać bardziej znaczących ruchów kadrowych.

fot. mat. prasowe

Zmiana Barometru Rynku Pracy w czasie

W stosunku do poprzedniej fali badania Barometr Rynku Pracy ZPP wzrósł o 1,38 punktu


W stosunku do poprzedniej fali badania Barometr Rynku Pracy ZPP wzrósł o 1,38 punktu, co należy uznać za nieistotną zmianę w nastrojach i zachowaniu firm. Nadal przedsiębiorcy obserwują i starają się zachowywać „neutralnie” i nie wykonywać żadnych ruchów zarówno w kierunku rozwoju, jak i ograniczania działalności z zakresie zasobów ludzkich.

Ogólnie można wyniki II fali badania można podsumować, że jest źle i nie należy spodziewać się istotnego polepszenia (ale również pogorszenia) sytuacji na rynku pracy. To bardzo złe wiadomości przede wszystkim dla ludzi młodych, których trudna sytuacja na rynku pracy nie poprawi się w najbliższych miesiącach.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: