eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetESET: zagrożenia internetowe III 2012

ESET: zagrożenia internetowe III 2012

2012-04-21 00:20

ESET: zagrożenia internetowe III 2012

Lista zagrożeń III 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Eksperci z firmy ESET, przy okazji publikacji raportu nt. najaktywniejszych zagrożeń komputerowych ubiegłego miesiąca, poinformowali o wykryciu ataku phishingowego na użytkowników serwisu PayPal. Nieostrożni internauci, którzy wpadną w pułapkę, mogą nieumyślnie przekazać cyberprzestępcom dane swojej karty kredytowej.

Przeczytaj także: ESET: zagrożenia internetowe II 2012

Wykryta przez analityków zagrożeń firmy ESET pułapka ma postać wiadomości e-mail, zawierającej załącznik zapisany w pliku HTM lub HTML. W treści wiadomości użytkownik znajduje informację w języku angielskim o podjęciu przez usługodawcę środków bezpieczeństwa i zablokowaniu jego karty kredytowej, przypisanej do indywidualnego konta PayPal. Jedynym sposobem na usunięcie blokady karty jest aktualizacja danych użytkownika, którą można przeprowadzić za pomocą specjalnego formularza. Dostęp do niego możliwy jest po zapisaniu i uruchomieniu dołączonego do wiadomości załącznika. Uruchomienie pliku skutkuje przekierowaniem do internetowego formularza, którego uzupełnienie zamiast rozwiązać problem, dopiero go inicjuje. Wszystko dlatego, że wśród wymaganych przez formularz informacji znajdują się dane karty kredytowej (od jej numeru, przez datę ważności, aż po numer CSC), których przechwycenie umożliwia zrealizowanie dowolnej transakcji.

Eksperci z firmy ESET podkreślają, że pułapkę phishingową może unieszkodliwić sam program do obsługi poczty e-mail, który uniemożliwi uruchomienie załącznika. Wiadomość może zatrzymać również filtr antyspamowy pakietu antywirusowego. Jeśli jednak użytkownik nie korzysta z takiego rozwiązania warto zwrócić uwagę na kilka drobnych szczegółów, które pozwolą rozpoznać, że wiadomość jest pułapką phishingową, a nie prawdziwą informacją od PayPal.

Eksperci z firmy ESET wskazują przede wszystkim na nadawcę wiadomości, którym wcale nie jest PayPal, a anonimowy adres no-reply@service.fr. Francuskie pochodzenie domeny również powinno wzbudzić czujność odbiorcy, zwłaszcza jeśli wiadomość w całości pisana jest w języku angielskim, a nie francuskim. Eksperci z firmy ESET przypominają również, że ani banki, ani serwisy do realizowania płatności nigdy nie proszą użytkowników za pośrednictwem wiadomości e-mail o podanie lub aktualizację swoich danych – w szczególności danych dotyczących karty kredytowej.

fot. mat. prasowe

Lista zagrożeń III 2012

Lista zagrożeń III 2012 wg laboratoriów ESET


W raporcie laboratorium firmy ESET dotyczącym najczęściej atakujących zagrożeń komputerowych marca pierwsze pozycje zajęły zagrożenia HTML/ScrInject.B, powodujące automatyczne pobieranie na dysk komputera złośliwych programów podczas surfowania w sieci oraz rodzina złośliwych aplikacji ukrywających się w plikach autostartu wymiennych nośników danych.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: