Europa: wydarzenia tygodnia 16/2012
2012-04-22 11:27
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 15/2012
- Według Eurostat-u roczna inflacja w strefie euro wyniosła w marcu 2,7 proc. W lutym ceny wzrosły o 2,7 proc. licząc r/r. EBC ocenił w marcu, że w br. inflacja w strefie euro może wynieść 2,4 proc., a w 2013 r. 1,6 proc.
- Według premiera Włoch Wzrost gospodarczy tego kraju nie powróci przed 2013 rokiem.
- Rząd Szwecji obniżył prognozę wzrostu PKB w 2012 do 0,4 proc. (z 1,3 proc. w 2011), ale ma nadzieję, że w 2013 wyniesie on już 3,3 proc. Jego zdaniem jest to skutek problemów gospodarczych w strefie euro. Główne kierunki jego działań to dziś walka ze skutkami kryzysu finansowego oraz z rosnącym bezrobociem (w 2012 roku ma ono wynieść 7,8 proc., a w 2013 będzie na poziomie 7,7 proc.). Rząd zapowiedział też zmniejszenie podatku dochodowego, chociaż nie sprecyzowano terminu.
- W opinii rządu wzrost PKB Ukrainy wyniesie prawdopodobnie 3 proc.(wcześniej przewidywano - 3,7 proc., a w 2011 prognozowano nawet 5,2 proc.), a inflacja ma wynieść średnio 4,5 proc. (w 2011 była na poziomie 8 proc.). Przyczyną jest spadek eksportu (odpowiada on za ok. 50 proc. PKB).
- Na początku IV kwartału planowane jest rozpoczęcie komercyjnych dostaw rosyjskiego gazu do Niemiec drugą nitką gazociągu Nord Stream przez Bałtyk. Obie nitki bałtyckiego gazociągu mogą transportować 55 mld m sześc. gazu rocznie.
- W 2011 r. zużycie gazu w UE było niemal o 11 proc. mniejsze niż rok wcześniej. To głównie skutek ciepłej zimy i kryzysu, który zwiększył opłacalność produkcji energii z węgla zamiast z gazu.
- Ukraiński parlament zwolnił państwowy koncern Naftohaz z obowiązku zakupu gazu w przetargach publicznych i zezwolił na wydzielenie z tej firmy gazociągów. Oznacza to, że rząd będzie mógł podzielić Naftohaz na część zajmującą się handlem gazem i jego transportem. Obowiązuje też ustawa zakazująca prywatyzacji gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych oraz podziemnych magazynów gazu (które obecnie należą do Naftohazu), a także samej firmy. Jest też aktualny zakaz wszczynania postępowań upadłościowych wobec państwowych ukraińskich firm, posiadających rurociągi do transportu gazu i ropy naftowej oraz magazynowaniem gazu.
- Rozpoczyna się budowa lądowej części gazociągu South Streem do Europy Środkowej (prowadzącej na południe Włoch). Projekt włosko-rosyjski uzgodniono w 2007 roku. Gaz przez Morze Czarne będzie doprowadzony do Bułgarii, a stąd zaplanowano dwie lądowe odnogi - na północ do Europy Środkowej i na południe, do Europy Południowej. W pierwszej kolejności będzie budowana lądowa odnoga przez Bułgarię i Serbię do Austrii, w drugim etapie będzie budowana odnoga przez Grecję i Adriatyk do południowych Włoch. Dostawy gazu pierwszą z czterech nitek South Stream zaczną się pod koniec 2015 r., a cały projekt będzie zrealizowany w 2018 r. Na długości gazociągów 2 446 km będzie działało 10 tłoczni. W spółce Gazprom ma 50 proc. akcji, ENI 20 proc., a po 15 proc. należy do francuskiego koncernu energetycznego EDF i niemieckiego BASF.
- Obniżki cen tegorocznych dostaw gazu i wielkości dostaw dla zachodnich klientów zmniejszą przychody Gazpromu o 10 mld USD.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
WARSZAWSKIE FORUM POLSKA-EUROPA ŚRODKOWA-CHINY
Do Polski przyjeżdża chiński premier Wen Jiabao. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo wizyty rządowe w całym świecie to dziś normalność. Jednak ta wizyta ma dla Polski szczególny charakter. Chińska gospodarka to już dziś gigant-druga gospodarka świata, kraj czołówki światowej o największym tempie wzrostu PKB i największych rezerwach walutowych, a także największy eksporter w świecie. Z drugiej strony Warto też dodać, że będzie to pierwsza oficjalna wizyta chińskiego premiera od 1987 roku. W ramach tej wizyty odbędzie się też forum gospodarcze. Czym to się skończy, co ta wizyta przyniesie?...
Zacznijmy od tego, że przez kilkanaście ostatnich lat nasze stosunki gospodarcze z Chinami były na drugim planie tak polskich firm, jak i polityki gospodarczej polskich rządów. Wówczas w centrum naszej polityki gospodarczej był rozwój stosunków gospodarczych z krajami Unii Europejskiej, a ostatnio także z naszymi wschodnimi sąsiadami, w tym głównie z Rosją.
Silnym impulsem dla rozwoju naszych stosunków gospodarczych z Chinami była wizyta prezydenta B. Komorowskiego w Pekinie w końcu ubiegłego roku i podpisanie umowy o strategicznym partnerstwie. Podpisując umowę staliśmy się jednym z ośmiu krajów w Unii Europejskiej, które mają z Chinami takie porozumienia. Problemem jest teraz wypełnienie tej umowy treścią, a więc konkretnymi umowami i zobowiązaniami. Wizyta w przyszłym tygodniu będzie ku temu dobrą okazją, bo chińskiemu premierowi będzie towarzyszyć 300-osobowa grupa ludzi chińskiego biznesu...
Nie ulega wątpliwości, że w interesie chińskich firm jest umocnienie i rozwinięcie eksportu chińskiego do Europy, w tym także do Polski (chiński eksport do Polski w 2011 wyniósł ok. 13 mld euro). Naszym interesem jest zwiększenie eksportu do Chin (w 2011 był na poziomie 1,3 mld euro). Biorąc pod uwagę wielkość chińskiego rynku, istnieją duże możliwości zwiększenia na nim naszej obecności gospodarczej. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że Chiny posiadają największe w świecie rezerwy dewizowe i w naszym interesie jest zachęcenie ich firm do inwestowania w Polsce...
Jak wiadomo pewne kroki z obu stron zostały poczynione już na najwyższym szczeblu. Odbyła się zasygnalizowana już wyżej wizyta polskiego prezydenta w Pekinie, a w najbliższych dniach jest oczekiwana wizyta chińskiego premiera w Polsce. Uruchomiono bezpośrednie połączenie LOT pomiędzy Warszawą a Pekinem.
Nasz rząd ogłosił też specjalny program "Go China", który ma ułatwić polskim przedsiębiorcom rozwój współpracy z chińskimi firmami i zwiększenie polskiego eksportu. Pierwsze kroki w Polsce zrobili też Chińczycy kupując przez firmę Guangxi LiuGong Group część cywilnej Huty Stalowa Wola. Ważnym elementem w rozwoju stosunków gospodarczych będzie realizowana obecnie obecność chińskich banków w Polsce (Bank of China i ICBC). Tak wizyta prezydenta w Pekinie, jak i pierwsze chińskie inwestycje w Polsce przysłoniły niezbyt udane wejście chińskiego koncernu budowlanego Covec w budowę polskich autostrad...
Warszawska wizyta chińskiego premiera wykracza poza zakres stosunków między naszymi krajami. W programie wizyty jest przewidziane forum ekonomiczne Polska - Europa Środkowa - Chiny. Będą w nim uczestniczyć oprócz przedstawicieli firm chińskich także ludzie biznesu z kilkuset firm polskich i z regionu Europy Środkowej. Uczestniczyć w nim będą także rządowe delegacje z 15 państw naszego regionu, w tym kilkunastu premierów.
Nie ulega wątpliwości, że chińska wizyta w Warszawie i związane z nią forum gospodarcze to kolejny element strategii ekspansji chińskiej gospodarki. W 2011 roku jej efektem było przejęcie przez chińskie koncerny ponad 180 firm na całym świecie, przy czym łącznie transakcje te są wyceniane na ok. 64 mld USD. Chociaż Większość tych wydatków to zakupy firm i udziałów w sektorze energetycznym i surowcowym, to jednak w tych inwestycjach jest widoczna koncepcja zwiększania uczestnictwa w strategicznych dziedzinach, a więc w przemysł elektromaszynowy, w tym także inwestycje w firmy zaawansowanej technologii.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)