eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski rynek pracy I-III 2012

Polski rynek pracy I-III 2012

2012-04-24 11:10

Polski rynek pracy I-III 2012

Polski rynek pracy I-III 2012 © Picture-Factory - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Na koniec I kwartału 2012 roku stopa bezrobocia uplasowała się na poziomie 13,3 proc. Według danych serwisu Szybkopraca.pl w tym okresie najłatwiej było znaleźć pracę w województwie mazowieckim i śląskim. Pracodawcy najchętniej zatrudniali pracowników fizycznych i inżynierów. W pierwszych miesiącach 2012 roku firmy stawiały na osoby z doświadczeniem, które będą pracować w pełnym wymiarze godzin.

Przeczytaj także: Polski rynek pracy 2011

fot. Picture-Factory - Fotolia.com

Polski rynek pracy I-III 2012

Na koniec I kwartału 2012 roku stopa bezrobocia na poziomie 13,3 proc.

W pierwszych miesiącach I kwartału 2012 roku odnotowano stopniowy wzrost stopy bezrobocia. W styczniu wzrosła w stosunku do grudnia 2011 roku o 0,8 punktu procentowego i wyniosła 13,3 proc. W lutym nastąpił kolejny wzrost do 13,5 proc. Z kolei w marcu nastąpił spadek do 13,3 proc. Ma to związek z zakończeniem okresu zimowego – w marcu ruszają prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie i rolnictwie.

Gdzie było najłatwiej?

Spójrzmy jaki jest odsetek ofert pracy przypadł na poszczególne regiony. Najwięcej pracodawców chciało zatrudniać w województwie śląskim, skąd pochodziło 19,6 proc. wszystkich ogłoszeń. Niewiele mniej - 18,7 proc. ogłoszeń - dotyczyło zatrudniania w województwie mazowieckim. Powyżej dziesięciu procent ofert przypadło także na Dolny Śląsk (14,4 proc.) oraz Wielkopolskę (10,8 proc.). Tylko z tych czterech regionów pochodziło 63,5 proc. ofert pracy opublikowanych w całej Polsce. Możemy więc nadal mówić o dużych dysproporcjach pomiędzy regionami.

Najmniej ofert dotyczyło zatrudniania w województwie warmińsko-mazurskim (2 proc.), podkarpackim (1,8 proc.), świętokrzyskim (1,5 proc.) oraz podlaskim (0,6 proc.).

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg województw

Najwięcej pracodawców chciało zatrudniać w województwie śląskim


Popularność ofert

Największym zainteresowaniem cieszyły się ogłoszenia z województwa zachodniopomorskiego. Jedną ofertę z tego regionu przejrzano średnio 466,7 razy. Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie, w którym średnia oglądalność ofert wyniosła 392,7 odsłon. Na kolejnych miejscach znalazło się województwo łódzkie (355,6 odsłon), pomorskie (335,8 odsłon) i lubuskie (333,7 odsłon).

Tradycyjnie na ostatnich pozycjach znalazły się regiony z najmniejszą liczbą ogłoszeń pracy. Mowa o województwie podlaskim (132 osłony), świętokrzyskim (131,5 odsłon) i podkarpackim (54 odsłony).

fot. mat. prasowe

Średnia liczba odsłon ofert pracy wg województw

Największym zainteresowaniem cieszyły się ogłoszenia z województwa zachodniopomorskiego


Jakie branże dominują?

Po raz kolejny okazało się, że wśród branż dominują te, w których najwięcej ofert jest związanych z pracą fizyczną, sprzedażą lub wykształceniem w kierunkach ekonomicznych i technicznych.

Powyżej 6 proc. ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia w produkcji (7,7 proc.) oraz budownictwie (6,9 proc.). Handel (6,5 proc.) i sprzedaż (6,1 proc.) to kolejne ważne branże. Na uwagę zasługuje ponad 7-procentowy odsetek ogłoszeń związany z usługami – jest to sektor gospodarki, który wciąż się rozwija, więc ilość miejsc pracy, w tej części rynku, będzie rosła.

Stałą tendencją, w kolejnych kwartałach, jest porównywalna ilość ofert związanych z opieką oraz edukacją – ok. 2 proc. Świadczy to o stabilności tych branż.

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg najpopularniejszych branż

Powyżej 6 proc. ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia w produkcji


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: