![Koncepcja zarządzania przez odpowiedzialność cz.II [© FotolEdhar - Fotolia.com] Koncepcja zarządzania przez odpowiedzialność cz.II](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koncepcje-zarzadzania/Koncepcja-zarzadzania-przez-odpowiedzialnosc-cz-II-92424-200x133crop.jpg)
Zarządzanie przez odpowiedzialność © FotolEdhar - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koncepcja zarządzania przez odpowiedzialność cz.I
Motywy działania ludzkiego bywają różne. Tu chodzi o takie motywowanie, które buduje odpowiedzialność, o motywowanie pozytywne, korespondujące z ambicjami, zainteresowaniami, wartościami czy marzeniami człowieka. Chodzi o naprawdę podmiotowe traktowanie każdego członka zespołu, umożliwianie mu rozwoju, rozwijanie jego inicjatywy i umiejętności, wykorzystanie jego pozytywnej energii. Mówiąc inaczej, o to, by go nie blokować.Traktuję odpowiedzialność jako postawę społeczną, z której wyrasta optymalna postawa i zaangażowanie współpracowników dla realizacji misji organizacji, dla której pracują. Chodzi tu o zaangażowanie świadome, wynikające z poczucia odpowiedzialności - tego nieuchwytnego wewnętrznego „napędu”, który nie pozwala zaniedbać, nie dokończyć, zostawić własnemu losowi, „odpuścić”, poddać się, akceptować złą jakość, krzywdę lub nieprawidłowość.
W tym miejscu pragnę podzielić się trzema refleksjami.
Po pierwsze , jakże idealistyczna wydaje się taka wizja. Przecież niejeden szef okopuje się na swoim „stołku” w obawie, że ktoś z podległych mu współpracowników może go przegonić i pozbawić stanowiska. Nie stara się więc rozwijać członków swojego zespołu. To jest jedno z kryteriów rozpoznawania odpowiedzialnego szefa i odróżniania go od tych, którzy traktują swoją pracę i stanowisko jako przechowalnię, prywatę lub okazję do napełnienia kieszeni. Przecież postawa tych ostatnich ma „krótkie nogi”, a długofalowo wygra ten, kto dba o swoich ludzi.
fot. FotolEdhar - Fotolia.com
Zarządzanie przez odpowiedzialność
Koncepcja zarządzania przez odpowiedzialność
Po trzecie, jeśli chcemy podmiotowo traktować każdego członka zespołu, nasze podejście do podziału „owoców pracy” być może powinno się zmienić. To podmiotowe podejście kojarzy mi się z partnerstwem, a partnerstwo zakłada, że to, co wypracowaliśmy („owoce” naszej pracy) dzielimy wspólnie – nie po równo, ale wspólnie. To są już daleko idące wnioski, które mogą zmienić niejeden paradygmat obowiązujący w obecnej gospodarce wolnorynkowej.
Zarządzanie przez odpowiedzialność zdaje się sięgać dużo głębiej i być bardziej kompleksowym systemem (podejściem) zarządzania niż zarządzanie przez wyniki, przez cele czy zarządzanie zasobami. W istocie obejmuje ono i integruje wcześniejsze systemy zarządzania: jestem odpowiedzialny za cele, za zasoby, za informację i za wyniki.
W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o odpowiedzialności organizacji biznesowej (CSR) – o odpowiedzialności „do wewnątrz”, czyli za ludzi, bezpieczeństwo pracy, procesy, jakość, stanowiska pracy, rentowność, a także o odpowiedzialności „na zewnątrz” – za środowisko naturalne, infrastrukturę w swoim otoczeniu, kontrakty z partnerami handlowymi, udział w wydarzeniach lokalnych, stosunki społeczne. Często są to rozważania wynikające z bieżących, krótkoterminowych spraw i problemów, niekoniecznie traktujące kwestie odpowiedzialności kompleksowo i głęboko.
![Koncepcja zarządzania przez odpowiedzialność cz.III [© FotolEdhar - Fotolia.com] Koncepcja zarządzania przez odpowiedzialność cz.III](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koncepcje-zarzadzania/Koncepcja-zarzadzania-przez-odpowiedzialnosc-cz-III-95530-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Kisil / ASK Analizy Szkolenia Konsulting
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)