Bibby MSP Index IV 2011
2012-04-27 12:37
Bibby MSP Index - ujęcie porównawcze © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bibby MSP Index X 2011
fot. mat. prasowe
Bibby MSP Index - ujęcie porównawcze
Mimo dobrych prognoz sprzedaży, bardzo źle oceniany jest klimat do prowadzenia biznesu w Polsce. W obszarze nastrojów następuje utrwalanie się, usztywnienie w negatywnej ocenie wszelkich zmian, które są realizowane w kraju. Towarzyszą temu silne obawy wynikające z ciągle niestabilnej sytuacji strefy Euro. Oba czynniki wpływają na kontynuację strategii firm polegającą na wstrzymywaniu wszelkich kosztownych inwestycji i finansowaniu działalności głównie z wypracowanych zysków.
Przeprowadzone badanie wśród przedsiębiorców dostarcza też informacji, że regulowanie płatności w terminie za wykonane usługi czy zakupiony towar to nadal w Polsce rzadka praktyka. Teraz już 82,7% badanych twierdzi, że firma doświadczyła opóźnień w uzyskaniu należności. Na terminowe płatności w ostatnich 6-ciu miesiącach mogło liczyć zaledwie 16,2 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Uzyskany wynik potwierdza, że regulowanie zobowiązań zgodnie z datą płatności widniejącą na fakturze to w Polsce rzadkość. Norma to regulowanie należnych kwot nawet miesiące po terminie.
fot. mat. prasowe
Kiedy faktura zaczyna byc kwalifikowana jako opóźniona?
Jak czytamy w raporcie, oszczędności będą przedsiębiorcy szukać w obszarze zatrudnienia, co zapowiada, że już publikowane dane o rosnącej liczbie bezrobotnych w Polsce, będą mieć kontynuację w kolejnych miesiącach. Wprawdzie gwałtowych działań redukcyjnych pracodawcy nie planują, ponieważ 66,2% wskazuje, że zatrudnienie będzie takie samo. Niemniej do 17,8% wzrósł udział firm, które planują redukowanie etatów w firmie, co wskazuje na utrzymanie tendencji do optymalizacji kosztów również poprzez częściową likwidację stanowisk.
fot. mat. prasowe
Zatrudnienie i płynność finansowa w nadchodzących 6 miesiącach
Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny polskiego oddziału Bibby Financial Services komentuje: „Cieszy nas wzrost indeksu nastrojów. Widać, że polscy przedsiębiorcy wierzą, że mimo trudnych warunków zewnętrznych najgorszy czas już mają za sobą. Kontrola kosztów a także konsekwentna praca nad zwiększaniem konkurencyjności firm daje efekty w postaci wzrostu portfela zamówień. Sytuację tą widzimy również w stale rosnącej liczbie wniosków o podwyższenie limitów finansowania. May nadzieję, że zmiany te znajdą odbicie w kolejnych falach naszego badania” .
Informacje o badaniu
Badanie Bibby MSP Index prowadzone jest 2 razy w roku w formie wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie małych i średnich firm. Badanie nie obejmuje mikro firm tj. zatrudniających do 10 osób. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, błąd pomiaru +- 4% przy poziomie ufności 95%. Przyjmowane przez Bibby MSP Index wartości znajdują się w przedziale od 0 do 100 pkt. Wyniki >50 pkt. to prognoza (zapowiedź) poprawy kondycji firm. Wynik < 50 pkt. to prognoza kryzysu, wynikającego z pogarszającej się kondycji firm. Rolę szczególną w Bibby MSP Index przypisano aspektowi finansowania. Uznano bowiem, że płynność finansowa i zbilansowane zewnętrzne finansowanie (poziomu zadłużania) pełnią funkcję w małych i średnich firmach dużo poważniejszą, niż w dużych korporacjach, relatywnie mniej narażonych na zapaść spowodowaną raptowną utratą płynności czy nadmiernym wzrostem zadłużenia.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)