Wskaźnik optymizmu IV 2012
2012-05-07 00:05
Wskaźnik IPSOS © fot. mat. prasowe
W kwietniu obserwujemy nieznaczny spadek nastrojów konsumenckich Polaków. Zaobserwowany w poprzednim miesiącu wzrost został, przynajmniej chwilowo, zahamowany. W marcu mierzony przez Ipsos Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wreszcie ruszył do góry (po kilkumiesięcznych spadkach), osiągając poziom 77 pkt.
Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu III 2012
Obecny Wskaźnik Optymizmu jest na poziomie 75 punktów - zbliżoną wartość miał w grudniu ubiegłego roku.Według kwietniowego pomiaru Ipsos, 22% Polaków (taki sam odsetek jak w poprzednim miesiącu) uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku.
W kwietniu niewielkie spadki zanotowały wszystkie wskaźniki składowe WOK. Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 3,33pkt. (uzyskując wynik 60,93 pkt.), a Wskaźnik Bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych, spadł o 2,62 pkt. (osiągając poziom 63,32 pkt.).
Nieco więcej Polaków niż w ubiegłym miesiącu jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się (54%). W stosunku do pomiaru marcowego odsetek pesymistów uległ zwiększeniu o 4 punkty procentowe. Pewnemu zwiększeniu uległ odsetek badanych obawiających się o naszą gospodarkę i jej stan w ciągu najbliższych 12 miesięcy: w kwietniu 43% Polaków (w marcu 40%) obawiało się pogorszenia.
W kwietniu zaobserwowany został nieznaczny spadek wskaźnika Skłonności do Zakupów, który uzyskał wynik 84,46pkt (ale różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła tylko -1,65 pkt.).
Stabilny jest odsetek Polaków deklarujących poprawę sytuacji finansowej w ich gospodarstwach domowych. W marcu możliwość odkładania pieniędzy deklarowało 12% badanych, w kwietniu zaś odsetek ten osiągnął nieznacznie niższy poziom 11%.
Informacje wskazujące na niewielkie spadki (a w przypadku niektórych wymiarów na względną stabilizację) potwierdza poziom następnego z obserwowanych wskaźników: Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości. W stosunku do zeszłego miesiąca zmienił on o 1,5pkt. (osiągając poziom 80,84 pkt.). Nieznacznie bardziej w kwietniu obawiamy się bezrobocia. W porównaniu do marcowego sondażu wzrósł odsetek Polaków twierdzących, że bezrobocie będzie rosnąć (w marcu takiego zdania było 48% z nas, obecnie 51%).
fot. mat. prasowe
Wskaźnik IPSOS
Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 12 – 19 kwietnia 2012 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1002 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.
Przeczytaj także:
Wskaźnik optymizmu XII 2013
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)