Zwalczanie rasizmu w cyberświecie
2003-01-30 11:19
11 państw członkowskich Rady Europy podpisało wczoraj Protokół dodatkowy do Konwencji w sprawie zwalczania przestępstw kryminalnych w cyberprzestrzeni (Cybercrime Convention). Protokół dotyczy przestępstw o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym popełnianych poprzez systemy komputerowe.
Przeczytaj także: Obcokrajowcy w Polsce: co o nas myślą?
Protokół rozszerza zakres Konwencji w celu objęcią nią przestępstw szerzenia rasizmu i ksenofobii oraz ma za zadanie zachęcić państwa członkowskie Rady Europy do współpracy międzynarodowej w tym zakresie. W szczególnosci Protokół definiuje, czym są materiały o charaketrze rasistowskim i ksenofobicznym, a także wzywa władze do penalizacji zarówno rozpowszechniania takich materiałów, jak i karania używania komputerów do szerzenia gróźb i oszczerstw o podobnym wydźwięku. Protokół wzywa do karania również za takie działania, jak: zaprzeczanie, pomniejszanie, akceptowanie lub usprawiedliwianie zbrodni ludobójstwa lub przestępstw przeciwko ludzkości.Protokół został przyjety przez Radę Ministrów 7 listopada 2002 r. Podpisały go dotychczas: Armenia, Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Holandia, Luksemburg, Malta, Niemcy i Szwecja. W najbliższych tygodniach swoje podpisy pod Protokołem złożą przedstawiciele kolejnych państw. Do jego wejścia w życie potrzeba pięciu ratyfikacji.
Konwencja w sprawie zwalczania przestępstw kryminalnych w cyberprzestrzeni (Cybercrime Convention) została otwarta do podpisu 23 listopada 2001 r. Dotychczas podpisało ją większość państw członkowskich Rady Europy (w tym Polska), lecz ratyfikacji dokonały tylko Albania i Chorwacja.
Przeczytaj także:
Uchodźcy w Polsce: a co na to internauci?
oprac. : Jerzy Piątek / CentrumPrasowe.net
Więcej na ten temat:
zwalczanie przestępstw kryminalnych w cyberprzestr, cybercrime convention, rasizm, ksenofobia