Nowoczesne usługi biznesowe w Polsce 2012
2012-05-15 10:45
Biurowce © locha - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowoczesne usługi biznesowe w Polsce 2013
W branży nowoczesnych usług biznesowych w kraju pracuje dziś ponad 85.000 specjalistów, czyli o 50% więcej niż w 2009 r. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyło 15.000 nowych miejsc pracy, a wartość sektora wzrosła o ok. 3 mld zł i dziś wynosi ok. 12 mld zł. Polska efektywnie konkuruje o projekty outsourcingowe z takimi potęgami jak Indie czy Chiny i jest już w pierwszej piątce najważniejszych lokalizacji na globalnej mapie usług. PAIiIZ zapowiada nowe inwestycje.Polska najlepsza w Europie
W ostatnim roku Polska umocniła swoją markę w Europie i szerzej – na świecie jako miejsce pod inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Została dostrzeżona nie tylko przez przedstawicieli globalnych korporacji i organizacji branżowych, ale i międzynarodowe grupy analityczne. W 2011 r. grupa Everest uznała Polskę za najbardziej dojrzałą lokalizację offshoringową w Europie i jedną z 5 czołowych na świecie. Hackett Group zidentyfikował Polskę jako jeden z krajów najczęściej wskazywanych przez inwestorów zagranicznych pod projekty offshoringowe, a Tholons zaklasyfikował Kraków na 11. miejscu najbardziej atrakcyjnych aglomeracji outsourcingowych na świecie. Silną pozycję Polski potwierdzają także analizy ABSL, z których wynika, że centra usług biznesowych w Polsce generują niemal 40% z ogólnej puli etatów w Europie Środkowo-Wschodniej (Central and Eastern Europe, CEE). Już co 3. globalne centrum biznesowe, które trafia do tej części świata jest lokowane nad Wisłą. Udział regionu Europy Środkowo-Wschodniej w globalnym rynku outsourcingu usług szacuje się na 8%. Od 2009 r. przybyło tu ponad 60.000 nowych etatów, z czego zdecydowanie najwięcej (45%) w Polsce.
- Zatrudnienie w sektorze już w tym roku przekroczy 100.000 osób. Polska jest obecnie numerem jeden w Europie, czyli najlepszą i najszybciej rozwijająca się lokalizacją dla coraz bardziej zaawansowanych usług. Na świecie wyprzedzają nas tylko Indie i Chiny - komentuje Jacek Levernes, Prezes ABSL, Członek Zarządu HP Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA), Wiceprezes Global Business Services EMEA. – Polska jest zagłębiem wiedzy, dobrych praktyk i najwyższych standardów obsługi. Widać nas bardzo wyraźnie na globalnej mapie korporacyjnego biznesu – dodaje.
fot. locha - Fotolia.com
Biurowce
- Mekką outsourcingu są Indie, z którymi od lat konkurujemy, jednak w przypadku centrów usługowych wymagających skomplikowanych procesów inwestorzy w pierwszej kolejności stawiają na Polskę - mówi Sławomir Majman, Prezes PAIiIZ. - Sektor usług jest najpopularniejszym wśród projektów prowadzonych przez PAIiIZ. Na liście 149 inwestorów obsługiwanych obecnie przez Agencję, 30 działa w obszarze BPO. Mogą oni utworzyć ponad 7,7 tysiąca miejsc pracy - dodaje.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)