Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców XI 2011
Zatrudnienie nowych pracowników w działach produkcyjnych (29%) planowane jest w prawie co trzeciej badanej firmie- głównie stanowią je firmy budowlane (46%) oraz przemysłowe (42%).
W drugiej kolejności największe szanse na zatrudnienie mają pracownicy działów sprzedaży (12%), którzy będą poszukiwani przede wszystkim przez przedsiębiorstwa zajmujące się handlem i naprawami (25%).
Na podwyżki przyjdzie nam jeszcze poczekać
Wraz ze wzrostem optymizmu gospodarczego nastąpił istotny wzrost liczby firm, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy podwyższyły wynagrodzenia swoim pracownikom w porównaniu do poprzedniego kwartału (36% vs. 26%). Stanowiły je przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością eksportowo-importową (47%).
W planach na najbliższe 6 miesięcy, w przeciwieństwie do wyników poprzedniej edycji sondażu, istotnie więcej firm deklaruje, że wynagrodzenia pozostaną na tym samym poziomie (66% w listopadzie 2011 r. vs. 76% w kwietniu 2012 r.).
fot. mat. prasowe
Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń w ciągu nadchodzących 6 miesięcy
Wzrost wynagrodzeń brany jest pod uwagę w co siódmym badanym przedsiębiorstwie
Pracownicy 50+
Decyzja Rządu odnośnie reformy emerytalnej skłania do pytania o chęć zatrudniania pracowników w wieku 50+. Prócz cyklicznych pytań zadawanych w każdej fali sondażu „Plany Pracodawców”, w ramach pytań dodatkowych, zbadaliśmy zatem tym razem nastawienie respondentów do tej grupy pracowników.
Pracownicy w wieku 50+ są zatrudniani przez zdecydowaną większość pracodawców uczestniczących w sondażu (94%). Są to przede wszystkim firmy zatrudniające 250 i więcej osób (99%). Jedynie 6% spośród respondentów stwierdziło, że nie pracują u nich pracownicy w tym wieku. Ten niewielki odsetek stanowią głownie firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników (12%) oraz firmy zajmujące się handlem i naprawami (11%).
fot. mat. prasowe
Zatrudnianie pracowników 50+
94% przedsiębiorstw zatrudnia osoby w wieku 50+
![Zmiana pracy głównie z powodu niezadowolenia z pracodawcy [© Freepik] Zmiana pracy głównie z powodu niezadowolenia z pracodawcy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Zmiana-pracy-glownie-z-powodu-niezadowolenia-z-pracodawcy-264845-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)