eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMediaPolski Internet a wydłużenie wieku emerytalnego

Polski Internet a wydłużenie wieku emerytalnego

2012-05-18 13:43

Polski Internet a wydłużenie wieku emerytalnego

Najczęściej cytowane wypowiedzi z debaty nad emeryturami © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Projekt wydłużenia wieku emerytalnego wzbudza emocje od chwili, kiedy się pojawił. Wiadomo było, że głosowanie nad nim nie przebiegnie spokojnie. Język debaty, postawy polityków i związkowców stały się pretekstem do dyskusji nad stanem polskiej polityki, a także na temat roli mediów, które sejmowe awantury relacjonują społeczeństwu. Kto wizerunkowo wygrał, a kto stracił w dyskusji o emeryturach? - odpowiedzi na to pytanie szukał Instytutu Monitorowania Mediów w ramach projektu Kompas Social Media.

Przeczytaj także: Media a podniesienie wieku emerytalnego

Od 11 do 16 maja 2012 r. w Internecie pojawiło się 2,2 tys. publikacji dotyczących głosowania nad wydłużeniem wieku emerytalnego. Czy to dużo? Na temat feralnego spotkania Stefana Niesiołowskiego z dziennikarką Ewą Stankiewicz, do którego doszło przy okazji owego głosowania, napisano więcej, bo ponad 2,4 tys. razy. O czym i jak mówiono, kiedy – przynajmniej teoretycznie – debatowano nad emeryturami? Co o tym wszystkim sądzi społeczność w internecie?

Ranking cytowań z debaty

Podczas piątkowych obrad z każdej strony sceny politycznej padły słowa, które zdaniem niektórych publicystów przekroczyły granice przyzwoitości i stały się przyczynkiem do refleksji nad tym, czy media nie powinny cenzurować niemerytorycznych wypowiedzi polityków. Najczęściej cytowane (prawie 220 publikacji) było porównanie premiera Donalda Tuska do Hitlera - autorstwa Jarosława Kaczyńskiego. Na drugim miejscu znalazło się „chamstwo” tego samego autora (ponad 160 materiałów), wysoko uplasowało się „zadzwoń do brata” tym razem skierowane do prezesa PiS (prawie 130 wzmianek).

fot. mat. prasowe

Najczęściej cytowane wypowiedzi z debaty nad emeryturami

Najczęściej cytowane (prawie 220 publikacji) było porównanie premiera Donalda Tuska do Hitlera


Polityczne oblicza emerytur

Publikacje dotyczące piątkowego głosowania nad wydłużeniem wieku emerytalnego, a także komentarze internautów, najczęściej wspominały Platformę Obywatelską – prawie 1,8 tys. publikacji. Na drugim miejscu znalazł się PiS – trochę ponad 1000 wzmianek. Trzeci wynik należy do Solidarności, która nie jest co prawda partią polityczną, jednak jej udział w piątkowych zdarzeniach wymagał odnotowania – efektem tego było ponad 970 materiałów.

fot. mat. prasowe

Siły polityczne najczęściej cytowane w kontekście emerytur

Publikacje najczęściej wspominały Platformę Obywatelską


Analogicznie wygląda ranking polityków najczęściej wspominanych w kontekście głosowania. Na pierwszym miejscu premier Donald Tusk (prawie 840 publikacji), na drugim Jarosław Kaczyński (570), na trzecim przewodniczący „S” Piotr Duda (ponad 500 materiałów).

fot. mat. prasowe

Politycy najbardziej kojarzeni z debatą nad emeryturami

Na pierwszym miejscu premier Donald Tusk


Internauci też podzieleni

Dyskusja prowadzona na forach internetowych nie odbiega od standardu wyznaczonego w sejmie – opinie są podzielone, a język debaty trudno uznać za poprawny. „Przez Tuska będziemy pracować do śmierci!!!” – grzmi jeden z internautów. Nie jest w tym osamotniony: „Wszystkim którzy popierają działania PO w sprawie emerytur 67, życzę z całego serca, gdy ta ustawa przejdzie - aby doświadczyli braku pracy w podeszłym wieku i wszelkich trudów w jej znalezieniu. głodowych stawek emerytalnych za waszą dzisiejszą głupotę i arogancję”; „Brawo Panie Tusk, to ostatnia pana kadencja o ile wcześniej naród nie wywiezie pana na taczce ...”. Z drugiej strony znaleźć można też wyrazy uznania dla projektu: „Jedyna słuszna reforma tego rządu, choć i tak nieśmiała, ale przynajmniej we właściwym kierunku”; ”brawo jedna z niewielu trudnych decyzji politycznych idąca pod prąd nurtom społecznym. Dało się? dało... brakuje jeszcze likwidacji przywilejów, żeby było jak należy. Nie może być tak , że 34 letni agent CBA tomek przechodzi na emeryturę i zajmuje się hobbystycznie polityką...”. Niektórzy internauci negują pomysł rządu tylko częściowo: „to że zrównali wiek to dobrze, przecież mamy równość, w dodatku kobiety dłużej żyją. Ale że wydłużyli wiek to przegięli”.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: