GUS: koniunktura gospodarcza III 2005
2005-03-25 00:02
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza II 2005
3. Handel detaliczny
W marcu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 8 wobec minus 9 w ubiegłym miesiącu). Wśród badanych przedsiębiorstw 17% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 25% – jej pogorszenie (w lutym odpowiednio 16% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Ograniczenia bieżącej sprzedaży utrzymują się na poziomie notowanym w lutym. Nie zmienia się skala trudności napotykanych przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Na najbliższe miesiące przewidywania dotyczące sprzedaży są optymistyczne. W konsekwencji mogą zmniejszyć się trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych. Niewielki nadmiar bieżących zapasów towarów zbliżony jest do zgłaszanego przez przedsiębiorstwa w lutym. Przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w znacznie mniejszym stopniu niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy zgłaszają wzrost zarówno bieżących, jak i przyszłych cen towarów, choć nieznacznie mniejszy niż sygnalizowano przed miesiącem. Skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach może utrzymać się na poziomie przewidywań formułowanych w lutym.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury notuje się w branży: włókno, odzież, obuwie – minus 28 (minus 22 w lutym). Wskaźnik koniunktury w branży żywnościowej wynosi minus 12 (minus 14 przed miesiącem), w branży: meble, rtv, agd - minus 11 (w lutym minus 9), natomiast w branży pojazdy samochodowe – plus 3 (plus 2 przed miesiącem).
Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży, większy niż przed miesiącem. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana znacznie gorzej niż w lutym. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach sprzedaż może być ograniczana, choć w znacznie mniejszym stopniu niż prognozowano przed miesiącem. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nadal negatywnie. Nadmiar bieżących zapasów w przedsiębiorstwach zmniejsza się znacząco, ale w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą być nadal ograniczane. W marcu tempo spadku cen towarów tej grupy jest wolniejsze niż w lutym, a przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość dalszego spowolnienia spadku cen. Nadal należy oczekiwać redukcji pracowników w tej grupie przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwa sprzedające żywność oceniają bieżącą sprzedaż negatywnie, choć nieznacznie lepiej niż w lutym. W konsekwencji bieżąca sytuacja finansowa tej grupy jednostek oceniana jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Przyszła sprzedaż żywności może się nieznacznie zwiększyć, w związku z czym trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych tej grupy jednostek mogą być mniejsze niż prognozowano w lutym. Przewiduje się, że zamówienia u dostawców nieznacznie wzrosną, choć nadal sygnalizowany jest nadmiar posiadanych zapasów towarów. Bieżące ceny żywności rosną nieznacznie wolniej niż w ubiegłym miesiącu. Na najbliższe miesiące przewidywany jest wzrost cen wolniejszy od prognozowanego w lutym. W przedsiębiorstwach tej branży należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia, na skalę zbliżoną do prognozowanej przed miesiącem.
W jednostkach branży: meble, rtv, agd notuje się niewielki spadek sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana negatywnie, znacznie gorzej niż w lutym. W najbliższych miesiącach spodziewany jest spadek sprzedaży tej grupy towarów, jednak znacznie mniejszy niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest znacznie mniej pesymistycznie niż w prognozach formułowanych przed miesiącem. Zmniejsza się nadmierny poziom zapasów towarów. Przyszłe zamówienia u dostawców nie będą już ograniczane. W marcu tempo spadku cen towarów tej grupy jest dużo wolniejsze niż w lutym, a przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość dalszego spowolnienia spadku cen. W nadchodzących miesiącach należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia w tej grupie przedsiębiorstw, na poziomie zbliżonym do prognozowanego przed miesiącem.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl