Koniunktura przemysłowa V 2012
2012-05-24 09:46
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2012
W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 8 (przed miesiącem plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 15% badanych firm, a jej pogorszenie 7% (w kwietniu odpowiednio 17% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mniej korzystne oceny koniunktury wynikają z negatywnych, gorszych niż przed miesiącem ocen bieżącego popytu i sprzedaży. Utrzymują się również pesymistyczne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, zbliżone do przewidywań sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest większy niż w kwietniu spadek bieżących i przyszłych cen. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia.
W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 28 (przed miesiącem plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 31% badanych firm, a jej pogorszenie 3% (w kwietniu odpowiednio 33% i 3%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Kierujący firmami zgłaszają mniejszą niż przed miesiącem poprawę popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Prognozy popytu i sprzedaży są optymistyczne, zbliżone do przewidywań z kwietnia. Przyszła sytuacja finansowa może być jednak mniej korzystna niż oczekiwano przed miesiącem. Sygnalizowane jest utrzymanie wzrostu zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach dyrektorzy firm nie planują zmiany poziomu zatrudnienia.
W maju firmy z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują ograniczenie popytu na usługi, najbardziej znaczące – jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S). Wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają podmioty z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są optymistyczne. Najbardziej znaczący wzrost popytu przewidują firmy z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Największego spadku popytu spodziewają się jednostki z sekcji edukacja (sekcja P).
W maju firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S). Największy wzrost sprzedaży, choć mniejszy niż przed miesiącem, zgłaszają dyrektorzy firm z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sprzedaży jednostek z większości badanych sekcji usługowych są optymistyczne. Najbardziej znaczący wzrost sprzedaży przewidują przedsiębiorstwa z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Spadku sprzedaży spodziewają się jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S), edukacja (sekcja P) oraz obsługa rynku nieruchomości (sekcja L).
Sytuacja finansowa przedsiębiorstw z większości sekcji objętych badaniem jest w maju oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, gorsze niż w kwietniu, sygnalizują jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S). Korzystnie swoją sytuację finansową oceniają jedynie podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz – w znacznie mniejszym stopniu – z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji pozostała działalność usługowa (sekcja S). Optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz – w mniejszym stopniu – informacja i komunikacja (sekcja J).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)