Spam w IV 2012 r.
2012-05-29 11:46
Przeczytaj także: Spam w III 2012 r.
Podsumowanie statystyczne
Źródła spamu
fot. mat. prasowe
Źródła spamu w kwietniu 2012 r. (TOP 20)
W kwietniu odnotowaliśmy kilka dużych zmian w rankingu 20 największych źródeł spamu w stosunku do poprzednich miesięcy.
Najbardziej zauważalną zmianą, jaka zaszła w ciągu analizowanego miesiąca, był awans Stanów Zjednoczonych z 20 na 2 miejsce w rankingu. Odsetek spamu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych zwiększył się o ponad 7 punktów procentowych. Wzrosła również ilość spamu pochodzącego z Chin – o 5 punktów procentowych – i państwo to znajduje się obecnie na 5 miejscu listy największych źródeł spamu na świecie. Z kolei odsetek niechcianej korespondencji pochodzącej z Indonezji zmniejszył się o 5,2 proc. To azjatyckie państwo odnotowało spadek o 10 miejsc i ostatecznie uplasowało się na 12 miejscu.
Przypuszczamy, że obserwowana zmiana w krajobrazie spamu ma związek z redystrybucją prowadzonych przez spamerów botnetów oraz przenoszeniem ich z regionów, w których biznes spamowy znajdował się w minionym roku na niskim poziomie. Warto zauważyć, że zarówno Stany Zjednoczone jak i Chiny (a w szczególności Hong Kong) stanowiły jedne z głównych celów spamerów rozprzestrzeniających szkodliwe wysyłki w pierwszym kwartale 2012 r. Infekowanie nowych komputerów w tych państwach najwyraźniej doprowadziło do wzrostu liczby nowych botnetów.
Pozostałe zmiany w rankingu źródeł spamu nie przekroczyły 2,5 punktu procentowego.
Spam z Polski
W porównaniu z marcem Polska awansowała z 18 na 11 miejsce rankingu. W kwietniu 2012 r. z Polski pochodziło 2,1% globalnego spamu.
Szkodliwe oprogramowanie w ruchu pocztowym
W kwietniu szkodliwe oprogramowanie zostało wykryte w 2,8% wszystkich wiadomości e-mail, co mniej więcej pokrywa się z poziomem szkodliwego oprogramowania wykrytego w marcowym ruchu pocztowym.
fot. mat. prasowe
Szkodliwe oprogramowanie wykryte w wiadomościach e-mail według państw, IV 2012
Podobnie jak w pierwszym kwartale 2012 r., pierwsze miejsce pod względem liczby szkodliwych programów wykrytych w wiadomościach e-mail zajęły Stany Zjednoczone. Odsetek dla tego państwa zwiększył się tylko nieznacznie, jedynie o 0,64 punktu procentowego.
Australia (-3,9%) oraz Hong Kong (-2%) - państwa, które w marcu znalazły się odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji - ustąpiły miejsca Wietnamowi, który awansował z 4 pozycji na 2. Odsetek szkodliwych programów wykrytych w wiadomościach e-mail w Wietnamie zwiększył się o 2,4 proc.
Odsetek szkodliwych programów wykrytych w innych państwach wahał się w granicach 2 proc.
fot. mat. prasowe
10 szkodliwych programów najczęściej rozprzestrzenianych za pośrednictwem wiadomości e-mail, IV 2012
Kaspersky Lab stanowił tradycyjny lider naszego rankingu Top 10: Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. W kwietniu liczba wykrytych trojanów o tej nazwie była o 1,6 punktu procentowego wyższa niż w marcu. Szkodnik ten został stworzony w taki sposób, żeby wyglądał jak strona HTML stanowiąca formularz rejestracyjny organizacji finansowej lub serwisu online. Dane rejestracyjne wprowadzane na tej stronie są następnie wysyłane szkodliwym użytkownikom.
Stali bywalcy naszej listy Top 10 – robaki pocztowe: Email-Worm.Win32.Bagle.gt, Email-Worm.Win32.Mydoom.m oraz Email-Worm.Win32.NetSky.q – znalazły się na trzecim, piątym i dziewiątym miejscu kwietniowego rankingu. Czytelnicy być może przypominają sobie, że funkcje robaków z rodziny Mydoom i Netsky ograniczają się do gromadzenia adresów e-mail z zainfekowanych komputerów oraz wysyłania na nie swoich kopii. Bagle.gt jest jedynym robakiem z pierwszej 10, który potrafi wysyłać żądania do zasobów online, a następnie pobierać szkodliwe programy.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)