Przemysł farmaceutyczny w dobrej kondycji
2012-05-30 13:51
Przeczytaj także: Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2014
Światowy rynek farmaceutyczny - rynek ze świetlaną przyszłością
Światowy rynek farmaceutyczny nadal może pochwalić się dobrymi danymi fundamentalnymi. W ostatnich latach jego wartość rośnie konsekwentnie z roku na rok, w 2011 r. osiągając szacunkowy poziom 880 mld USD.
– Popyt na leki we wszystkich krajach świata powinien utrzymać się w 2012 r. na wysokim poziomie pomimo spowolnienia globalnego wzrostu. Rynek przechodzi jednak poważną transformację – wyjaśnia Ludovic Subran, Główny Ekonomista Grupy Euler Hermes.
Dynamikę strukturalną branży farmaceutycznej będą nadal kształtować trendy specyficzne dla tego sektora, w szczególności połączenie efektu majątkowego, efektu demograficznego oraz rosnącego udziału państwowych środków w finansowaniu opieki zdrowotnej.
W rezultacie ten solidny popyt przesuwa się stopniowo w kierunku szans rozwojowych oferowanych przez rynki wschodzące i leki generyczne. W latach 2009–2015 popyt na leki generyczne powinien by trzykrotnie wyższy niż w przypadku całego rynku farmaceutycznego. Wynika to z rosnącego znaczenia rynków wschodzących w porównaniu z rynkami historycznymi w krajach rozwiniętych, których zmartwieniem jest rozmiar deficytów w niektórych państwowych systemach ubezpieczeń zdrowotnych. Co więcej, potencjał wzrostu na rynkach wschodzących stanowi obecnie tylko średnioterminowe eldorado dla dużych globalnych koncernów farmaceutycznych.
Przepaść między siłą nabywczą w krajach wschodzących i krajach rozwiniętych działa hamująco na ten kanał wzrostu: – W 2011 r. konsumpcja leków na głowę w Stanach wynosiła 1100 USD, podczas gdy w Indiach i Chinach odpowiednio 15 USD i 40 USD – zauważa Marc Livinec, Doradca Branżowy Grupy Euler Hermes.
Duże koncerny farmaceutyczne próbują się przystosować
– Zmartwienia dużych koncernów farmaceutycznych są częściowo związane ze spadającą dynamiką badań naukowych i rozwoju. Ten trend można wyjaśnić czterokrotnym wzrostem kosztu wytworzenia nowego leku w ciągu ostatnich 15 lat oraz bardziej rygorystycznymi kryteriami zatwierdzania leków przez instytucje regulacyjne – twierdzi Marc Livinec.
Duże koncerny farmaceutyczne stoją również przed problemem rozwoju tańszych leków generycznych, który napędzany jest masowym wygasaniem patentów na wiele produkowanych przez nie popularnych i zyskownych leków. Skupienie się na innych rodzinach leków, takich jak szczepionki czy parafarmaceutyki, nie stanowi panaceum na bolączki dużych koncernów ze względu na ich skromny udział i niewielkie stopy wzrostu.
Powiększające się różnice w rentowności
Wszystko wskazuje na to, że złoty wiek bardzo wysokiej rentowności wielkich koncernów farmaceutycznych już minął. Chociaż średnie marże operacyjne powinny w 2012 r. utrzymać się na wysokim poziomie (20,5%), oznacza to spadek o 2,5 punktu procentowego w stosunku do 2011 r. i o 4 punkty w stosunku do 2006 r.
W obecnej sytuacji lepiej radzą sobie europejskie grupy farmaceutyczne, których marże powinny w 2012 r. przewyższyć marże koncernów amerykańskich o 5 punktów (według prognoz marże operacyjne w 2012 r. wyniosą średnio 18% w USA i 22,5% w Europie). Amerykańskim gigantom bardziej cierpią z powodu wygasania patentów oraz konsekwencji dużej koncentracji branży. Na 105 tysięcy miejsc pracy zlikwidowanych w latach 2009–2011 w przemyśle farmaceutycznym trzy czwarte stanowiły miejsca pracy w USA. Lepiej od swoich europejskich konkurentów radzą sobie natomiast amerykańskie spółki biotechnologiczne.
Producenci leków generycznych cieszą się doskonałą kondycją finansową, ich marże powinny osiągnąć w 2012 r. poziom 6%. – Duże koncerny farmaceutyczne, które wciąż generują znaczne przepływy gotówkowe, zostały osłabione przez falę wygasających patentów, problemy z zatwierdzaniem leków oraz swoją pozycję na wolniej rosnących, dojrzałych rynkach. Prawdopodobnie skończy się na tym, że koncerny te stracą udział w rynku, chyba że zdecydują się na przejęcie producentów leków generycznych – podsumowuje Ludovic Subran.
Przeczytaj także:
Firmy farmaceutyczne - wyzwania 2018
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)