Powierzchnie magazynowe w Polsce I-III 2012
2012-06-01 09:03
Fot. 1 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Powierzchnie magazynowe w Polsce I-III 2013
„Obserwujemy stopniowe ożywienie na rynku powierzchni magazynowych i logistycznych w Polsce, po słabszych latach 2010 i 2011. Stoi za tym dobra kondycja polskiej gospodarki, czego miernikiem jest wzrost PKB o 4,3% w 2011 r. i prognozowany wzrost o 2,6% w roku bieżącym. Należy do tego dodać znaczące inwestycje w infrastrukturę, związane z EURO 2012, których pozytywnym skutkiem ubocznym jest powstanie wielu nowych lokalizacji atrakcyjnych z punktu widzenia deweloperów” – powiedział Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych w CBRE Polska.Przyrost nowych powierzchni magazynowych zaczyna odzyskiwać dynamikę
Istniejąca obecnie w Polsce powierzchnia magazynowa wynosi blisko 7,2 mln m kw. W 1 kw. 2012 r. oddano do użytku 215 000 m kw. nowej powierzchni, co stanowi aż 60% łącznej powierzchni inwestycji magazynowych z całego 2011 r.
Skromny wolumen nowych inwestycji w 2010 i 2011 r. miał za to pozytywny wpływ na odsetek wolnych powierzchni. Dostępne powierzchnie magazynowe zaczęły stopniowo znajdować najemców, choć biorąc pod uwagę, że obecnie na najemców oczekuje 0,8 mln m kw. powierzchni (11.4% istniejących zasobów), będzie to proces rozłożony w czasie. Na 228 600 m kw. magazynów obecnie w budowie, ok. 70% (156 000 m kw.) ma już podpisane umowy najmu. CBRE nie spodziewa się znacznego wzrostu odsetka wolnej powierzchni magazynowej w Polsce. W latach 2012 i 2013 dostępne obecnie powierzchnie powinny stopniowo znajdować najemców.
Budową nowoczesnych obiektów magazynowych i logistycznych zajmuje się w naszym kraju niewielka grupa wyspecjalizowanych deweloperów. Najwięksi z nich to Prologis, Panattoni i Segro. W ostatnim czasie na polski rynek weszło także kilku nowych graczy, w tym Point Park Properties i Goodman, którzy realizują już swoje projekty.
Rośnie aktywność najemców
W 1 kw. 2012 r. podpisano umowy najmu na 478 000 m kw. powierzchni magazynowych, o 10% więcej niż w poprzednim kwartale, a jednocześnie ponad dwa razy tyle, ile w tym samym kwartale oddano do użytku nowych powierzchni. Pod względem struktury transakcji, dominowały nowe umowy, stanowiąc ponad 68% łącznego popytu, umowy renegocjowane stanowiły ok. 25%, a umowy najmu dodatkowej powierzchni wyniosły 7% transakcji.
fot. mat. prasowe
Wyniki przeprowadzonej przez CBRE analizy rynku magazynowego wskazują, że popyt na powierzchnie magazynowe tworzą przede wszystkim przedsiębiorstwa reprezentujące branże mniej wrażliwe na koniunkturę gospodarczą, takie jak firmy z sektora dóbr szybkozbywalnych (FMCG), branży spożywczej, farmaceutycznej itp. Największymi najemcami pozostają jednak firmy logistyczne, sieci handlowe i sektor produkcyjny. Korzystając z rozwoju infrastruktury drogowej, a jednocześnie dążąc do optymalizacji działania, wiele z nich decyduje się na centralizację magazynów zlokalizowanych dotychczas w różnych regionach kraju. Patrząc na kwoty inwestycji bezpośrednich w nowe zakłady produkcyjne, CBRE spodziewa się również kolejnych nowych graczy wśród najemców powierzchni magazynowych w Polsce.
fot. mat. prasowe
Sektor I, czyli obszar położony w odległości poniżej 15 km od centrum Warszawy, dysponuje obecnie łączną powierzchnią 616 000 m kw. komercyjnych magazynów i obiektów logistycznych. Wśród najemców w tym obszarze dominują dystrybutorzy dóbr konsumpcyjnych, producenci oraz dostawcy na rynek stołeczny. Wśród nowych najemców znajdziemy tu głównie dystrybutorów rynku farmaceutycznego, producentów z pokrewnych segmentów rynku, a także dystrybutorów żywności, napojów oraz artykułów motoryzacyjnych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)