Przetargi - raport IV 2012
2012-06-01 11:15
Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przetargi w branży edukacyjnej 2011
Według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w kwietniu 2012 roku liczba opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego spadła względem poprzedniego miesiąca o 11,06 procent, zaś względem analogicznego miesiąca roku ubiegłego zmniejszyła się o 1,16 proc. Spadki wygenerowały głównie dwa segmenty: dostawa towarów oraz dostawa usług. Przyrost w „budowlance” był wprawdzie dodatni, ale na poziomie niemal symbolicznym: względem miesiąca poprzedniego wzrost wyniósł 8 procent, zaś rok do roku 1,75 procent. Utrzymuje się więc nadal mocna tendencja spadkowa – buduje się zauważalnie mniej niż rok, dwa czy trzy lata temu.fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w kwietniu w poszczególnych kategoriach oraz łącznie
Kwietniowy wynik całkowity zamknął się liczbą 13 tys. 846 ogłoszonych w BZP postępowań. Miesiąc wcześniej, w marcu 2012 roku było to 15 tys. 568 ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. W lutym 2012, były to 12 tys. 634 ogłoszenia, wobec 11 tys. 62 w styczniu. Dane dotyczą postępowań ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, czyli o wartości powyżej równowartości kwoty 14 tys. euro, a poniżej tzw. progów unijnych.
fot. mat. prasowe
Liczba ogłoszeń w woj. w wybranych miesiącach
Dane prezentowane w Tabeli 1 wyraźnie wskazują, że sektor budowlany w zamówieniach publicznych wyraźnie spowalnia. Nadal utrzymuje się tendencja widoczna już od ubiegłego roku, wskazująca na stały i systematyczny spadek liczby zamówień na prace budowlane i remontowe.
Inwestycje publiczne prawdopodobnie stoją więc u progu bardzo radykalnego spadku. Cezurą czasową będzie Euro 2012 i kończenie inwestycji związanych z tą imprezą sportową.
Co ciekawe, spadki wykazują również segmenty utrzymujące się dotychczas na dość równym poziomie, czyli dostawy towarów i usług. Wiele wskazuje na to, że sektor publiczny zaczął mocno oszczędzać, wstrzymując zakupy.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)