Polscy specjaliści i menedżerowie zmienią pracę
2012-06-08 12:51
Przeczytaj także: Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem
Co zadecyduje o przyjęciu bądź odrzuceniu oferty pracy?
Największy odsetek specjalistów i menedżerów za najważniejsze czynniki, które skłaniają do przyjęcia oferty pracy uznaje większe wynagrodzenie (71,4%), odpowiadający badanym styl zarządzania i kultura organizacyjna (40,1%) oraz wyższy stopień odpowiedzialności i decyzyjności na proponowanym stanowisku (32%). „Wyższe wynagrodzenie wciąż jest podstawową przyczyną przyjęcia innej oferty pracy. Jednak coraz częściej znaczącą rolę gra odpowiadający styl zarządzania i kultura organizacyjna czy dobra opinia o pracodawcy na rynku. Pokazuje to jak ważne dla pracodawców powinny być kwestie employer brandingowe – nie należy zapominać, że jedną z nich jest współpraca z renomowaną firmą rekrutacyjną.” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
fot. mat. prasowe
Czynniki decydujące o przyjęciu nowej pracy
Większe wynagrodzenie oraz odpowiadający badanym styl zarządzania i kultura organizacyjna to czynniki decydujące o przyjęciu nowej pracy
Dla większości respondentów (65,3%) zła opinia o pracodawcy jest najważniejszym czynnikiem, dla którego zadecydowaliby się na odrzucenie oferty pracy. Analogicznie do wcześniejszego wykresu o odrzuceniu oferty pracy najczęściej zadecyduje nieodpowiadający styl zarządzania i kultura organizacyjna (37,9%) oraz niższy stopień odpowiedzialności i decyzyjności na proponowanym stanowisku (37,8%).
Relokacja?
75% specjalistów i menedżerów dla atrakcyjnej oferty pracy zdecydowałoby się na relokację. Dla co drugiego respondenta (48%) nie miałoby przy tym znaczenia czy relokacja dotyczyłaby Polski czy zagranicy. 19% zmieniłoby miejsce zamieszkania, ale tylko w granicach Polski, a 8% tylko za granicę.
Respondenci odpowiedzieli również, w których miastach najchętniej by zamieszkali w takiej sytuacji. Na czoło wysuwa się Wrocław, który byłby atrakcyjny pod kątem relokacji dla co drugiego respondenta (52,5%). Na drugim miejscu plasuje się Kraków (45,2%), a na trzecim – Warszawa (43%). Wysokie miejsca w rankingu zajmują również Gdańsk (39,1%) i Poznań (36,8%). „Zauważamy, że praca we Wrocławiu jest dodatkowym atutem dla naszych kandydatów – niejednokrotnie są w stanie przystać na nawet nieco niższe wynagrodzenie pracując tutaj, niż na wyższe w mniej atrakcyjnym położeniu geograficznym.” – zauważa Monika Predkiel, koordynator wrocławskiego biura Antal International. „Szczególnie młodzi kandydaci cenią sobie bogactwo rozrywek kulturalnych i atmosferę Krakowa i wybiera tą lokalizację, jako miejsce, gdzie chcą rozwijać swoją karierę” – dodaje Marta Koralewska, koordynator krakowskiego biura Antal International.
fot. mat. prasowe
Miasta atrakcyjne pod kątem relokacji krajowej
Najbardziej atrakcyjnym miastami pod kątem relokacji są Wrocław, Kraków i Warszawa
Informacje o badaniu
Badanie Antal International Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy przeprowadzone było metodą CAWI w terminie 17-23.05.2012. W badaniu udział wzięło 1469 respondentów z Polski, w tym 31% kobiet i 69% mężczyzn. 44% respondentów to specjaliści, a 56% - menedżerowie. Badanie było anonimowe.
![Polscy specjaliści i menedżerowie wymagający [© Kurhan - Fotolia.com] Polscy specjaliści i menedżerowie wymagający](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Polscy-specjalisci-i-menedzerowie-wymagajacy-121529-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)