eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyCeny ziemi rolnej wzrosły rekordowo

Ceny ziemi rolnej wzrosły rekordowo

2012-06-15 12:31

Przeczytaj także: Ceny ziemi rolnej w I kw. 2012


Autostrada do zysków

Obserwowany w pierwszym kwartale dynamiczny wzrost cen może cieszyć właścicieli gruntów, ale Ci powody do zadowolenia mają od przynajmniej 7 lat. Już od tego okresu notowany jest bowiem stabilny wzrost cen gruntów, na co wpływ ma wiele czynników o charakterze długoterminowym:
  • Fiskalne zachęty dla rolników – niskie koszty podatkowe posiadania nieruchomości (w przypadku gruntów rolnych stawka nie przekracza 361,63 zł za ha rocznie, podczas gdy w przypadku gruntów zajętych pod działalność gospodarczą jest to 8,4 tys. zł na ha rocznie) oraz preferencyjny system ubezpieczeń społecznych (KRUS),
  • Możliwość otrzymywania dopłat bezpośrednich oraz innych funduszy unijnych skierowanych do sektora rolniczego,
  • Oczekiwania związane ze zniesieniem ograniczeń możliwości nabywania gruntów rolnych przez cudzoziemców (nastąpi to w drugiej połowie 2016 roku), co może wywołać wzrost popytu na grunty rolne już w 2015 roku.

Dochód z podziału na mniejsze areały

Ale uwaga! Strategia inwestowania w grunty nie ogranicza się tylko do oczekiwanego wzrostu cen ziemi w czasie. Jeszcze większych źródeł dochodu inwestorzy upatrują bowiem w zmianie przeznaczenia nieruchomości z rolnego na budowlany lub podziale dużego areału na mniejsze działki i ich odsprzedaży kolejnym nabywcom, w myśl zasady, że im mniejsza sprzedawana nieruchomość, tym wyższa jej cena w przeliczeniu na metr. Wzrost wartości nieruchomości rolnej może być też konsekwencją zmiany przeznaczenia działki lub budowy infrastruktury np. dróg ekspresowych czy autostrad, obwodnic, mostów itp. Wraz bowiem z tym jak skraca się czas potrzebny do dojazd z danej parceli do centrum dużego miasta, można żądać więcej za metr ziemi. Takie trafione inwestycje mogą generować kilkukrotnie wyższe stopy zwrotu niż obserwowane dotychczas roczne wzrosty cen gruntów rolnych.

Duża sezonowość

Dynamiczny wzrost cen roli obserwowany w pierwszym kwartale br. był silniejszy niż wynikałoby to z długoterminowego trendu wzrostowego. Nie można więc oczekiwać równie dobrych wyników w kolejnym kwartale. Za podtrzymaniem dobrych informacji także w kolejnym odczycie wskaźnika przemawia natomiast sezonowość. Historia pokazuje bowiem, że w ciągu roku okresem, w których ceny gruntów rolnych w obrocie prywatnym rosną najbardziej jest zazwyczaj pierwsze półrocze – ze szczególnym uwzględnieniem drugiego kwartału (ceny są wtedy o 4,5% wyższe od średniej 12-miesięcznej). Czwarty kwartał jest z kolei najsłabszym okresem (ceny zniżkują o 3,1% względem 12-miesiecznej średniej). Dużą sezonowość na rynku ziemi rolnej można tłumaczyć warunkami pogodowymi. Najwięcej transakcji zawieranych jest bowiem w ciepłych miesiącach, co zbiega się w czasie z okresem największego natężenia prac polowych w rolnictwie.

fot. mat. prasowe

Sezonowe zmiany cen gruntów rolnych

Dużą sezonowość na rynku ziemi rolnej można tłumaczyć warunkami pogodowymi


Katarzyna Siwek, Bartosz Turek

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: