Rynek pracy w Polsce I kw. 2012
2012-06-25 10:40
Kontrybucja zmian dynamiki r/r liczby pracujących © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polscy specjaliści i menedżerowie zmienią pracę
I. PRACUJĄCY I POPYT NA PRACĘPracujący
Dane BAEL za 1q2012 wskazują na pewne złagodzenie negatywnych tendencji obserwowanych w 2011 r., przy braku oznak znaczącego ożywienia po stronie popytu na pracę i utrzymującej się niepewności co do przyszłego rozwoju. Do wzrostu liczby pracujących w porównaniu z poprzednim kwartałem przyczyniła się wyższa dynamika liczby pracujących w sektorze usługowym, przy spadkach w przemyśle. Zwiększenie zatrudnienia ogółem wynikało głównie ze wzrostu liczby pracujących najemnie i prawie wyłącznie dzięki większej liczbie kontraktów na czas określony.
Zgodnie z wynikami BAEL liczba pracujących w gospodarce narodowej rosła w 1q2012 w tempie 0,6% r/r (sa), tj. o ok. 0,2 pp. wolniej niż w poprzednim kwartale. W ujęciu kw/kw dynamika liczby pracujących pozostała wyraźnie dodatnia i wyniosła po odsezonowaniu 0,3%.
Liczba pracujących poza rolnictwem wzrosła w tym samym czasie o 1,0% r/r (sa). Nieco słabszym tempem wzrostu charakteryzowało się przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wg danych ze sprawozdawczości podmiotów o liczbie pracujących powyżej 9. W 1q2012 wzrosło o 0,2% r/r (sa) tj. o 1,1 pp. wolniej niż w poprzednim okresie, zaś w ujęciu kwartalnym – mimo niewielkiego przyśpieszenia obserwowanego w SP – odnotowano spadek. Nieco wolniejsze tempo wzrostu zatrudnienia wg danych z gospodarki narodowej (powyżej 9 pracujących) w porównaniu z danymi BAEL sugeruje niższą dynamikę zatrudnienia w większych podmiotach aniżeli w sektorze MŚP, co potwierdzają również wyniki Szybkiego Monitoringu NBP. Z kolei wyraźnie szybszy wzrost zatrudnienia w SP2 względem danych z całej gospodarki odzwierciedla wyższą dynamiką zatrudnienia w sferze rynkowej aniżeli w tzw. sektorach „nierynkowych” (m.in. administracji publicznej, edukacji, ochronie zdrowia).
Z jednej strony dane za ostatnie dwa kwartały sugerują złagodzenie wcześniejszych negatywnych tendencji. Z drugiej strony, w zestawieniu z nieco słabszymi danymi z SP za kwiecień b.r., zdają się potwierdzać wyniki marcowej projekcji NECMOD, wskazujące na zerowe tempo wzrostu zatrudnienia w 2012 r. oraz ujemną dynamikę w roku 2013.
fot. mat. prasowe
Kontrybucja zmian dynamiki r/r liczby pracujących
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)