eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy w Polsce I kw. 2012

Rynek pracy w Polsce I kw. 2012

2012-06-25 10:40

Przeczytaj także: Polscy specjaliści i menedżerowie zmienią pracę


Miesięczne szeregi dotyczące zatrudnienia w samym sektorze przedsiębiorstw sugerują dalsze spowolnienie procesu odbudowywania zasobów kadrowych przez przedsiębiorstwa. W szczególności wskazują na obniżenie rocznej dynamiki zatrudnienia po skokowym wzroście w styczniu br. związanym z wymianą próby badawczej przez GUS oraz niewielkich wahaniach w pierwszym kwartale b.r. Wg odsezonowanych danych za kwiecień b.r. przeciętne zatrudnienie w SP nieznacznie obniżyło się w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Popyt na pracę

W 1q2012 pracodawcy najwyraźniej powstrzymywali się od podejmowania ważniejszych decyzji związanych ze zwiększeniem zapotrzebowania na pracowników, co przejawiało się utrzymującą się relatywnie niską dynamiką liczby ofert pracy. W maju b.r. odnotowany został wprawdzie niewielki wzrost liczby ofert zgłaszanych do urzędów pracy, jednak w tzw. „rynkowej” części popytu od początku roku obserwuje się łagodny trend spadkowy.

Od początku 2011 r. popyt na pracę mierzony liczbą wakatów zgłaszanych do urzędów pracy zachowuje się stabilnie, choć po wyłączeniu z rachunku części subsydiowanej wykazuje słabą tendencję spadkową. Na stopniowe ograniczanie popytu na pracę ze strony pracodawców wskazuje również Wskaźnik Rynku Pracy publikowany przez BIEC.

W maju b.r. – wg szacunków MPiPS – zaobserwowano niewielki wzrost liczby ofert pracy w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 5,3% m/m, sa wobec spadku o 9,0% w kwietniu b.r.). W ujęciu rocznym liczba ofert pracy spadła jednak o 3,9% r/r, sa (wobec 4,4% w kwietniu b.r.).

Obserwowany w kwietniu b.r. spadek r/r liczby ofert pracy ogółem wynikał zarówno ze zmniejszenia liczby ofert pracy subsydiowanej (z 37,6 tys. do 36,0 tys.), jak również pracy niesubsydiowanej (z 40,8 tys. do 38,6 tys.). Po usunięciu sezonowości największy spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca widoczny był jednak w liczbie oferowanych miejsc aktywizacji zawodowej (o 13,8% m/m sa).

Przyczyną wyższej w ostatnich latach wahliwości części subsydiowanej w stosunku do niesubsydiowanej mogą być różnice występujące pomiędzy latami w sposobie rozdysponowania oraz wielkości środków Funduszu Pracy.

Wykorzystanie czynnika pracy w procesach produkcyjnych

fot. mat. prasowe

Odwrotność Wskaźnika Rynku Pracy BIEC i liczba ofert w urzędach pracy

Na stopniowe ograniczanie popytu na pracę ze strony pracodawców wskazuje również Wskaźnik Rynku Pracy publikowany przez BIEC

Zgodnie z wynikami Szybkiego Monitoringu NBP w 1q2012 nastąpiło nieznaczne zwiększenie wskaźnika wykorzystania mocy produkcyjnych (o 0,7 pp. względem poprzedniego kwartału), pomimo wyraźnego obniżenia tempa wzrostu PKB (do 3,5% w 1q2012 wobec 4,3% r/r w 4q2011). W ujęciu sektorowym wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych nastąpił w budownictwie i przetwórstwie przemysłowym. Spadek wykorzystania mocy produkcyjnych odnotowano natomiast w pozostałych sekcjach przemysłowych oraz w usługach.

Większemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych towarzyszyło nieco bardziej intensywne wykorzystanie czynnika pracy – przeciętna liczba godzin przepracowanych w tygodniu wzrosła wg BAEL w 1q2012 o 0,1% r/r sa (wobec spadku o 0,3% w 4q2011). Natomiast dynamika łącznego przepracowanego czasu, uwzględniająca ponadto efekt wzrostu liczby pracujących, wyniosła 0,7% r/r sa (wobec 0,5% r/r sa w 4q2011).

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: