eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEtyka w biznesie pod naciskiem

Etyka w biznesie pod naciskiem

2012-06-22 12:44

Przeczytaj także: Etyka w biznesie coraz ważniejsza


- W przedsiębiorstwach podjęto pozytywne kroki w kierunku podwyższania standardów etycznych, tworząc kodeksy i polityki, ale pomimo tego naciski na działanie wbrew zasadom wciąż się zdarzają. Firmy na całym świecie stoją przed trudnym wyzwaniem wzmacniania etyki w biznesie „od góry” – mówi prezes i dyrektor zarządzający AICPA Barry Melancon (CPA, CGMA). – Osoby z certyfikatami CGMA mogą odgrywać kluczową rolę, wskazując, jak ulepszać zbieranie i raportowanie informacji z zakresu etyki zawodowej w oparciu o zdobytą podczas kursu certyfikacyjnego wiedzę w tej dziedzinie i znajomość standardów etycznych, a także umiejętności z zakresu zdobywania i analizy informacji z dziedziny zarządzania i właściwego zachowania wobec otrzymanych wyników – dodaje szef AICPA.

- Specjaliści z dziedziny rachunkowości zarządczej odgrywają szczególną rolę w łączeniu poszczególnych celów biznesowych organizacji i mają obiektywny ogląd spraw. Z tego powodu doskonale nadają się do konstruktywnego kwestionowania sposobu procedur obowiązujących w firmie i bycia jej sumieniem etycznym – mówi Jakub Bejnarowicz, Country Manager

Kolejne kluczowe wyniki raportu CGMA:
  • Działania w zgodzie z etyką: Więcej niż połowa firm (57 proc.) prowadzi obecnie szkolenia dotyczące standardów etycznych, 49 proc. firm ma infolinię do zgłaszania zachowania łamiącego politykę etyczną organizacji, a 25 proc. oferuje zatrudnionym dodatki motywacyjne za przestrzeganie standardów.
  • Posiadacze certyfikatu CGMA i etyka: Księgowi z certyfikatem CGMA deklarują, iż przyczyniają się do przestrzegania standardów m.in. przestrzegając osobistego kodeksu zawodowego (86 proc.), dbając o rzetelność informacji zarządczych (83 proc.) i dając dobry przykład (80 proc.).
  • Naciski na postępowanie wbrew etyce: Jako najczęstsze sytuacje generujące naciski skłaniające do łamania zasad etycznych, ankietowani wskazali m.in. pracę z kolegami z innych jednostek funkcjonalnych wewnątrz organizacji, dotrzymywanie terminów przesłania raportów, kompilacja sprawozdań zarządczych i kontakty z klientami.
  • Kwestie biznesowe: Na pytanie dotyczące wagi poszczególnych kwestii etycznych dla organizacji, 91 proc. wymieniło bezpieczeństwo informacji, 88 proc. ogólne bezpieczeństwo. Kolejne pozycje to przekupstwo (78 proc.), dyskryminacja (75 proc.), konflikt interesów (74 proc.) oraz kwestie związane z ochroną środowiska (73 proc.) i łańcuchem dostaw (72 proc.).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: