Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2012
2012-06-22 13:36
Atrakcyjność inwestycyjna Europy w ciągu najbliższych 3 lat © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce w rękach Niemiec?
Coroczny raport Atrakcyjność Inwestycyjna Europy został przygotowany przez Ernst & Young już po raz dziesiąty. Firma doradcza przepytała 840 decydentów z firm prowadzących działania w skali międzynarodowej. Wśród respondentów byli głównie obecni potencjalni inwestorzy.Polska motorem napędowym Europy Środkowo – Wschodniej
Autorzy raportu podkreślili bardzo stabilną sytuację makroekonomiczną Polski. Taką ocenę podzielają także instytucje międzynarodowe, w tym MFW, który od 2009 r. udostępnił Polsce Elastyczną Linię Kredytową (FCL). Ten zapobiegawczy, a nie finansujący, instrument jest przyznawany wyłącznie krajom o bardzo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i wzmacnia zaufanie inwestorów do Polski jako kraju zdolnego do minimalizacji skutków zaburzeń w gospodarce światowej. Polska, jako jedyny kraj w UE, uniknęła recesji w 2009 r., a od początku kryzysu osiągnęła zdecydowanie najwyższy wzrost nie tylko w regionie, ale w całej Unii Europejskiej. Oznaczało to równocześnie brak potrzeby skorzystania ze środków udostępnionych przez MFW. Wyniki polskiej gospodarki wyróżniają ją zatem na tle regionu Europy Środkowo – Wschodniej i całego kontynentu. Wszystkie kraje regionu były dużo bardziej dotknięte światowym kryzysem niż Polska, co sprawiło, że zmienia się postrzeganie kraju i regionu w oczach inwestorów.
fot. mat. prasowe
Atrakcyjność inwestycyjna Europy w ciągu najbliższych 3 lat
Eksperci Ernst & Young w raporcie Atrakcyjność Inwestycyjna Europy zauważyli wyraźnie, że podczas gdy atrakcyjność Polski rośnie, region Europy Środkowo – Wschodniej jako całość prezentuje się coraz słabiej. Jednak różnice między atrakcyjnością poszczególnych regionów opisanych w raporcie są coraz mniejsze, co oznacza, że właściwie nie ma na świecie regionu, którzy inwestorzy uważają za jednoznacznie nieatrakcyjny.
fot. mat. prasowe
Który region jest najbardziej atrakcyjny inwestycyjnie?
- Nie od dziś wiadomo, że Polska ma jednych z najlepszych ludzi na tym kontynencie. Jest to opinia dość popularna wśród inwestorów. Jednak podkreślanie dobrego klimatu i sprzyjającego systemu prawno – podatkowego to niespodzianka in plus, gdyż nie są to oczywiste atuty Polski, a wręcz czynniki, na które osoby mieszkające w naszym kraju narzekają – komentuje Duleep Aluwihare. Może to oznaczać, że Polska robi zauważalne postępy w tworzeniu przyjaznego środowiska biznesowego i że najprawdopodobniej nie doceniamy własnych osiągnięć, wciąż oglądając się na najlepiej rozwinięte kraje – dodaje Duleep Aluwihare.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)