Koniunktura przemysłowa VI 2012
2012-06-25 12:20

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2012
Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu.Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w czerwcu negatywnie, gorzej niż w maju i w analogicznym miesiącu ostatnich dwunastu lat. Bieżący i przyszły portfel zamówień, produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa oceniane są pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco większy od zapowiadanego w maju.
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest oceniany negatywnie, nieco gorzej niż w maju i w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat. Oceny i prognozy dotyczące sprzedaży są bardziej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania uległy niewielkiemu pogorszeniu w stosunku do prognoz formułowanych w maju. Jednostki zapowiadają, iż wzrost cen może być zbliżony do oczekiwanego przed miesiącem.
W czerwcu w ponad połowie badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, choć mniej niekorzystnie niż w maju i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Najlepiej, podobnie jak w maju, ale mniej optymistycznie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, koniunkturę oceniają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie 0. Poprawę i pogorszenie koniunktury, zarówno w maju jak i w czerwcu, sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie 0
Na nieznaczne ograniczenie portfela zamówień ogółem wpływa niewielki spadek zagranicznego portfela zamówień przy utrzymujących się pozytywnych ocenach portfela krajowego. Przedsiębiorcy wskazują na niewielki wzrost bieżącej produkcji. Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych w maju. Stan zapasów wyrobów gotowych określany jest przez przedsiębiorców jako zbliżony do odpowiedniego w stosunku do zapotrzebowania. Utrzymuje się wzrost należności od kontrahentów odnotowywany przed miesiącem. Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują dalszy spadek zatrudnienia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości
Najgorzej oceniają koniunkturę przedsiębiorstwa małe
Jednostki duże i średnie (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) zgłaszają niewielki wzrost bieżącego portfela zamówień. Jedynie w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) sygnalizowany jest dalszy spadek w tym zakresie. W podmiotach dużych i średnich (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) prognozy portfela zamówień są optymistyczne.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)