Koniunktura przemysłowa VI 2012
2012-06-25 12:20
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2012
W przedsiębiorstwach większości badanych sekcji zapowiadany jest wzrost cen. Takie prognozy zgłaszają głównie dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K). Spadek cen zapowiadają przede wszystkim przedstawiciele sekcji informacja i komunikacja (sekcja J).
Największe redukcje zatrudnienia zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji transport i gospodarka magazynowa (sekcja H) oraz edukacja (sekcja P). Wzrost zatrudnienia planują głównie firmy z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I).
W czerwcu 6,5% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 5,4%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (60% w czerwcu br., 59% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 33% do 39%).
Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 7,1% (przed rokiem 9,4%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (63% w czerwcu br., 67% przed rokiem). W porównaniu z czerwcem ub. r. w największym stopniu zwiększyła się dotkliwość bariery związanej z trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 7% do 13%), a zmniejszyła – związanej z niedostatecznym popytem (z 56% do 49%).
W czerwcu 7,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 9,0%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (52% w czerwcu bieżącego i ubiegłego roku). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 27% do 40%), a zmniejszyło się – związanej z konkurencją firm krajowych (z 49% do 44%).
W czerwcu spośród badanych przedsiębiorstw 4,1% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 1,8%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (79% w czerwcu br., 84% przed rokiem). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 34% do 47%), a zmalało – z konkurencją firm zagranicznych (z 52% do 47%).
6. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w czerwcu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale niższym niż przed rokiem.
Na utrzymanie się wartości wskaźnika syntetycznego sprzed miesiąca wpłynął niewielki wzrost jego składowych w przemyśle przy nieznacznym spadku w usługach, budownictwie i handlu. W skali roku odnotowano obniżenie poziomu składowych dla wszystkich rodzajów działalności, w największym stopniu w budownictwie i usługach.
Oceny diagnostyczne i prognostyczne kształtowały się na niższym poziomie niż przed rokiem. W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano niewielki spadek w zakresie ocen diagnostycznych oraz utrzymanie się wartości ocen prognostycznych.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik syntetyczny i jego dekompozycja
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w czerwcu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)