Tydzień 13/2005 (28.03-03.04.2005)
2005-04-03 23:55
Przeczytaj także: Tydzień 3/2005 (17-23.01.2005)
-
PKB w USA wzrósł w IV kwartale o 3,8% ( w III kwartale wzrósł o 4%).
-
Światowy ubezpieczyciel AIG przezywa kłopoty. Oskarża się go o "kreatywną księgowość". Zawyżono wyniki firmy o 1,7 mld USD.
-
Bank Światowy to kluczowa instytucja w światowym systemie pomocy dla krajów rozwijających się. Mimo kontrowersji jego szefem został Paul Wolfowitz. Tradycyjnie kieruje nim kandydat zgłoszony przez amerykański rząd. Dla równowagi szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest przedstawiciel Europy (obecnie jest nim Rodrigo de Rato).
-
Unia Europejska nałożyła dodatkowy 15% podatek importowy na szereg wyrobów (np. papier, tekstylia, maszyny rolnicze) w związku z unikaniem dostosowywania się do antydumpingowych zobowiązań WTO przez USA.
-
Na pomoc w rozwoju biednych krajów najbogatsi (zrzeszeni w OECD) przeznaczają 60 mld USD.
-
Z dniem 01.04.2005 weszła w życie umowa o wolnym handlu między Japonią a Meksykiem.
- Światowy rekord pobiły ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku. Osiągnęła ona poziom 57,70USD za baryłkę. To skutek wzrostu popytu na ropę w USA i w Chinach. Eksperci przyrównują obecną sytuację do tej, jaka poprzedziła kryzys paliwowy w latach 70-tych.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
JAKI BĘDZIE JUTRO NASZ ŚWIAT
Jaki będzie jutro nasz świat? Tylko pozornie jest to pytanie, na które oczekuje się odpowiedzi od wizjonerów. Dziś w coraz większym stopniu odpowiedź na nie daje nam dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza, szczególnie na rynku strategicznych surowców, które wkrótce staną się największym problemem światowej gospodarki i jej największym zagrożeniem. W coraz większym stopniu droga po której kroczy nasz świat zależy od tej jego słabości.
Pretekst do katastroficznych rozważań w mediach dał niedawny raport amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Jego analitycy stwierdzili, że jeszcze w tym roku ropa może kosztować 105 USD/baryłkę, a średnia jej cena będzie wahać się w przedziale 55-80 USD. Ale na tym nie koniec. Eksperci Goldman Sachs są zdania, że wzrośnie też cena innych surowców strategicznych takich jak miedź (do 4000 USD/tonę) czy też aluminium (do 2500 USD/tonę).
Potwierdzeniem tej prognozy są wzmożone zakupy tych surowców na rynkach przez fundusze inwestycyjne. Wczytując się w te prognozy warto też zwrócić uwagę na to, że eksperci przewidują w tym roku ucieczkę kapitału z rynku amerykańskich obligacji. Mówi się, że na początek wycofane zostanie nawet ponad 50 mld USD...
Jednak ostatnio sytuacja jeszcze bardziej skomplikowała się. Niepokojące informacje gospodarcze nadeszły z Japonii. Eksperci przewidują, że w miejsce niedawnych jeszcze inwestycji w USD i w amerykańskie inwestycje, a także w jeny i w japońskie papiery środki pieniężne będą przepływały na rynki surowcowe...
![Europa: wydarzenia tygodnia 4/2015 [© RVNW - Fotolia.com] Europa: wydarzenia tygodnia 4/2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika/gospodarka/Europa-wydarzenia-tygodnia-4-2015-sNRO59.jpg)
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy