Przetargi - raport V 2012
2012-06-29 12:44
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2012
Inflacja nadal wysoka. Coraz trudniej o pracę
Jak podał GUS, inflacja w maju 2012 roku wyniosła 3,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4 proc. w kwietniu. W stosunku do kwietnia ceny wzrosły o 0,2%. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 0,8%) oraz wzrost opłat związanych z mieszkaniem (o 0,1%), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Niższe ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą (o 1,0%), a także z transportem (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc. i 0,03 pkt proc.
Według analityków w czerwcu inflacja może przejściowo wzrosnąć, ponieważ w związku z Euro 2012, w górę poszły ceny usług hotelarskich czy gastronomicznych. Istotnego jej obniżenia możemy się spodziewać dopiero w czwartym kwartale. Z wysoką inflacją nie uporamy się dopóki zewnętrzne czynniki, tak kosztowe, jak i wpływające na osłabienie złotego będą silnie oddziaływać na naszą gospodarkę. Na szczęście, zaczęła tanieć ropa naftowa, a nasza waluta, przynajmniej na razie, przestała słabnąć.
Utrzymuje się nienajlepsza sytuacja na rynku pracy. Według GUS w maju 2012 r. w porównaniu do kwietnia odnotowano niewielki spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku zaobserwowano wzrost liczby bezrobotnych, stopa bezrobocia wzrosła o 0,2 pkt. procentowego i wyniosła 12,6%. Większa niż przed miesiącem i przed rokiem, była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych. Mniej osób niż w kwietniu 2012 r. i w maju 2011 r. wyrejestrowano z urzędów pracy, w tym z powodu podjęcia pracy. W końcu maja 2012 r. urzędy pracy dysponowały większą liczbą ofert pracy niż w kwietniu 2012 r., ale mniejszą niż w maju 2011 r. Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu maja 2012 r. stanowili 12,6% cywilnej ludności aktywnej zawodowo (w kwietniu 2012 r. – 12,9%, w maju 2011 r. – 12,4%).
Na rynku pracy panuje zastój. Mimo rozpoczęcia prac sezonowych, zwłaszcza w budownictwie, kończenia inwestycji na Euro 2012 zatrudnienie nie drgnęło. Perspektywy też nie są dobre, nie ma też co oczekiwać, że w miesiącach wakacyjnych sytuacja ulegnie znacznej poprawie.
Z raportu agencji zatrudnienia Manpower wynika, że zaledwie 17 proc. firm chce zwiększyć zatrudnienie w najbliższych miesiącach. Przedsiębiorcy obawiają się o przyszłą koniunkturę i dlatego ostrożnie tworzą nowe miejsca pracy. Przedsiębiorstwa są wprawdzie w dobrej kondycji finansowej, mają sporo wolnej gotówki ulokowanej w bankach, ale mimo to niechętnie zatrudniają nowych pracowników. Dzieje się tak, ponieważ firmy obawiają się dalszego pogorszenia sytuacji w krajach strefy euro. Pracodawcy obawiają się także dalszego wzrostu kosztów pracy, dlatego coraz częściej rezygnują z zawierania stałych umów z pracownikami, na rzecz innych elastycznych form zatrudniania.
Według wstępnych danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w maju 2012 r. była o 4,6 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 roku i o 4,5 proc. wyższa niż w kwietniu. W porównaniu z kwietniem 2012 r., produkcja sprzedana była wyższa w 23 spośród 34 działów przemysłu. Największy wzrost, bo o 15,3 proc. osiągnęła produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych. Dobre wyniki (wzrost o ponad 12 proc.) odnotowała również produkcja urządzeń elektrycznych, oraz artykułów spożywczych. Najszybciej spadała natomiast produkcja mebli – o 10,3 proc.
Z kolei wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł o 5 proc. względem maja 2011 r. W maju (względem kwietnia) nieznacznie, bo o 0,3 proc. wzrosły ceny w przetwórstwie przemysłowym. Spadły ceny w dostawie wody i gospodarowaniu ściekami. Ogółem wskaźnik wzrósł o 0,2 proc.
Zwiększyła się także sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych w porównaniu z majem 2011 r. Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 6,2 proc. niż przed rokiem i o 23,7 proc. w porównaniu z kwietniem 2012 r. Najwyższą dynamikę wzrostu – o 11,9 proc. względem maja 2011 r. odnotowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu budynków. Z kolei ceny produkcji budowlano-montażowej w maju pozostały stabilne względem kwietnia i były wyższe niż przed rokiem o 1,1 proc.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)