Praca w Polsce I-III 2012
2012-07-03 10:16
Podstawowe wyniki © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Praca w Polsce I-XII 2011
fot. mat. prasowe
Podstawowe wyniki
fot. mat. prasowe
Wolne i nowo utworzone miejsca pracy
Na ogólną liczbę 562,2 tys. podmiotów, 21,0 tys., tj. 3,7% dysponowało w końcu I kwartału br. wolnymi miejscami pracy, z tego 13,0% to jednostki sektora publicznego, a 87,0% jednostki sektora prywatnego, najczęściej były to jednostki małe.
Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec I kwartału 2012 wynosiła 52,7 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (84,8%) i w jednostkach dużych (48,7%).
fot. mat. prasowe
Wolne miejsca pracy według sektorów i wielkości jednostek
Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (24,2%), głównie zaliczanych do działalności związanej z produkcją metalowych wyrobów gotowych z wyłączeniem maszyn i urządzeń, produkcją artykułów spożywczych, produkcją odzieży, produkcją maszyn i urządzeń gdzie indziej nie sklasyfikowaną, produkcją wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, produkcją pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli, produkcją wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz produkcją wyrobów z drewna oraz korka z wyłączeniem mebli; prod. wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania.
fot. mat. prasowe
Wolne miejsca pracy wg wybranych sekcji na koniec I kwartału 2012 roku
Wolne miejsca pracy występowały najczęściej w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach dużych. Dość dużą liczbą wolnych miejsc pracy dysponowały jednostki prowadzące działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych – 17,1%, oraz budownictwa – 11,7%.
W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych miejsc pracy ogółem spadła (o 28,9%), najbardziej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie budownictwa (o 58,8%), edukacji (o 51,4%), wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 32,7%), a także w zakresie handlu i naprawy pojazdów samochodowych (o 38,6%). Najbardziej spadła liczba wolnych miejsc pracy wśród przedsiębiorstw zajmujących się budownictwem (o 8,8 tys.), handlem i naprawą pojazdów samochodowych (o 5,7 tys.), przetwórstwem przemysłowym (o 3,5 tys.), a także opieką zdrowotną i pomocą społeczną (o 0,7 tys.). W niektórych rodzajach działalności zanotowano wzrost wolnych miejsc pracy w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego jak np. w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie górnictwa i wydobywania (o 24,6%), w zakresie działalności finansowej i ubezpieczeniowej (o 23,3%), a także wśród przedsiębiorstw zajmujących się obsługą rynku nieruchomości (o 10,5%).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)