Upadłości firm w Polsce I-VI 2012 r.
2012-07-03 11:13
Przeczytaj także: Branża mięsna notuje wzrost upadłości
fot. alphaspirit - Fotolia.com
Upadłości firm w Polsce I-VI 2012 r.
Liczba upadłości ogłoszonych przez sądy może się okazać – przy znacząco wyższej liczbie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce – zaledwie czubkiem góry lodowej
- Uwzględnić należy także fakt, że są to wyniki niepełne i statystycznie należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków, co oznacza, że ostatecznie wzrost będzie jeszcze wyższy.
- Od połowy 2011 roku obserwujemy stopniowy wzrost ryzyka prowadzenia działalności biznesowej, wyrażający się rosnącą liczbą i wartością przeterminowanych płatności. W pierwszym półroczu 2012 przełożyło się to zwiększenie liczby upadłości i większą dynamikę trendu wzrostowego (przypomnijmy, że rok 2011 zakończył się wzrostem o 10,5 proc. ).
- Zdecydowanie najgorzej wygląda sytuacja w branży budowlanej. Upadłości przedsiębiorstw budowlanych stanowią 24 proc. wszystkich ogłoszonych postanowień (w 2009 tylko 10 proc). W przypadku budowlanych firm wykonawczych trend wzrostowy liczby bankructw trwa nieprzerwanie od kilku lat, jednak wzrost w 2012 roku jest bardzo dynamiczny i sięga 66 proc. r/r w okresie pierwszego półrocza.
- W analizowanym półroczu odsetek postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu wynosił 18 proc., nieco więcej niż w poprzednich latach.
fot. mat. prasowe
Postanowienia upadłościowe w Polsce w I półroczach lat 2002-2012
W pierwszym półroczu 2012 roku sądy ogłosiły upadłość 417 polskich firm
- Biorąc pod uwagę, że na łączną liczbę 69 upadłości więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, aż 40 stało się udziałem firm wykonawczych powiązanych z budownictwem, można założyć, że głęboki kryzys dotknął nie tyle całą polską gospodarkę, ile właśnie sektor „odpowiedzialny” za przygotowania do EURO 2012 – mówi Paweł Tobis, wiceprezes Coface Poland.
fot. mat. prasowe
Upadłości według branż
Zwiększył się udział bankructw z sektora budownictwa, zmniejszył zdecydowanie z produkcji i transportu
Z drugiej strony nie tylko inwestycje infrastrukturalne związane z piłkarską imprezą stały się źródłem kłopotów branży budowlanej. Pośrednio kryzys finansowy i turbulencje w gospodarkach Europy wpłynęły także na kondycję firm zajmujących się budownictwem mieszkaniowym – ograniczona dostępność kredytów oraz osłabienie się złotego to również bardzo znaczące czynniki, jakie wpłynęły na kondycję firm z branży budowlanej.
fot. mat. prasowe
Upadłości według regionów
Od lat – proporcjonalnie do rozwoju przedsiębiorczości – najwięcej upadłości ogłaszają sądy w województwach mazowieckim, śląskim, dolnośląskim i wielkopolskim
Analiza upadłości w najważniejszych sektorach przedstawia się nieco inaczej niż w pierwszym półroczu 2011 roku. Zwiększył się udział bankructw z sektora budownictwa, zmniejszył zdecydowanie z produkcji i transportu.
Upadłości podmiotów z sektora budowlanego stanowią obecnie ponad 24 proc. wszystkich przypadków niewypłacalności w Polsce, podczas gdy w 2009 roku udział ten wynosił około 10 proc.
Firmy produkcyjne stanowią tylko 29 proc. wszystkich bankrutów, podczas gdy w 2009 roku było ich 41 proc.
fot. mat. prasowe
Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw
Szczególną uwagę zwraca 72-proc. wzrost liczby bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą
Analizując upadłości pod kątem form prawnych, szczególną uwagę zwraca 72-proc. wzrost liczby bankructw osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą („Przedsiębiorca”). Przypadki te stanowiły ponad 22 proc. wszystkich upadłości. Jest to spowodowane m.in. tym, że podobnie jak w latach 2010-2011, w I połowie br. upadały głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, a w tej grupie liczniej reprezentowani są przedsiębiorcy.
![Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Coface-5576-niewyplacalnosci-firm-w-Polsce-w-2024-roku-264391-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)