System viaTOLL ma już rok
2012-07-05 11:21
Przeczytaj także: Infrastruktura drogowa i opłaty za korzystanie z dróg
viaTOLL dla pojazdów o DMC ≤ 3,5 t
1 czerwca 2012 r. system viaTOLL został udostępniony również użytkownikom pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, jako dobrowolna alternatywa wobec obowiązkowej płatności manualnej. Dzięki urządzeniu viaAUTO użytkownicy mogą bez zatrzymywania wnosić opłaty za korzystanie z płatnych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Obecnie są to 103 km autostrady A2 Konin-Stryków (płatna od 1 lipca 2011) i 164 km autostrady A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica (płatna od 1 czerwca 2012). Dotychczas kierowcy pojazdów o DMC ≤ 3,5 t nabyli 3,5 tys. urządzeń pokładowych i wnieśli w sposób elektroniczny do Krajowego Funduszu Drogowego ponad 125 tys. zł opłat tytułem korzystania z ww. odcinków autostrad.
viaTOLL objął kolejne odcinki dróg
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wskazało odcinki dróg, które od 1 lipca 2012 zostały włączone do sieci dróg płatnych systemu viaTOLL. Są to fragmenty dróg krajowych nr 91, 92, 94 oraz drogi ekspresowej S7.
System viaTOLL działa od lipca 2011 roku i w początkowej fazie obejmował ok. 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Nowe odcinki, o łącznej długości 325 km, zostały włączone do systemu viaTOLL 1 lipca 2012 roku. Są to:
- fragment drogi ekspresowej S7 Elbląg – węzeł Pasłęk-Północ o długości 13,7 km
- dwa odcinki drogi krajowej nr 91: od skrzyżowania z drogą krajową nr 6 do węzła Nowe Marzy oraz od skrzyżowania z drogą ekspresową S5 – do Łysomic (skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 552) o łącznej długości 141 km
- droga krajowa nr 92 na odcinkach: Września – granica m. Konin; granica m. Konin – Łowicz (skrzyżowanie z drogą krajową nr 2 i nr 14) – łączna długość tych odcinków to 169 km
- droga krajowa nr 94 na odcinku Modlnica Folwark 1 – węzeł Radzikowskiego o długości 2,5 km.
Łącznie z wymienionymi wyżej odcinkami, system obejmuje ok. 1890 km dróg. Dołączenie fragmentów dróg krajowych nr 91 i 92 ma spowodować równomierny rozkład ruchu ciężkiego pomiędzy drogi krajowe i równoległe autostrady. Aż dotąd odcinki wymienionych wyżej dróg krajowych były bezpłatną alternatywą wobec równoległych fragmentów autostrad A1 i A2.
Informacje o systemie viaTOLL
viaTOLL to system, który od 1 lipca 2011 roku pozwala użytkownikom elektronicznie wnosić opłaty
za korzystanie z sieci dróg płatnych. viaTOLL jest obowiązkowy dla pojazdów samochodowych
oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. System viaTOLL obowiązuje na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Z dokładnym wykazem i mapą sieci dróg płatnych można zapoznać się na stronie internetowej www.viatoll.pl oraz w każdym Punkcie Dystrybucji i Punkcie Obsługi Klienta. Dokładna lokalizacja Punktów Dystrybucji i Punktów Obsługi Klienta jest dostępna na stronie www.viatoll.pl. Budową systemu zajmuje się firma Kapsch Telematic Services sp. z o. o. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od 1 czerwca 2012 z systemu mogą dobrowolnie korzystać kierowcy pozostałych pojazdów. Dla nich viaTOLL jest alternatywą dla manualnego sposobu płacenia za korzystanie z wybranych odcinków autostrad płatnych zarządzanych przez GDDKiA.
![viaTOLL w 2018 r. [© monticellllo - Fotolia.com ] viaTOLL w 2018 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/budowa-drog/viaTOLL-w-2018-r-207763-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)