Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang
2012-07-06 12:47
Młodzi pracownicy © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy pracownicy coraz bardziej szczęśliwi
Z każdym rokiem na rynku pracy pojawia się coraz więcej osób, których, ze względu na często zmieniane miejsca zatrudnienia, nazywa się jumperami (od angielskiego jump – skakać) lub skoczkami. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza ludzi młodych. Jak wynika z badań unijnej instytucji badającej opinię publiczną Eurobarometer, średnio Polak zmienia pracę co 12 lat, co plasuje nas mniej więcej w połowie unijnej stawki (dla porównania: Włosi zmieniają pracodawcę średnio co 18 lat, a Łotysze co niecałe 9). W przypadku osób młodych statystyki wyglądają już zupełnie inaczej. Z badań IPK wynika, że pracownicy poniżej 25 roku życia zmieniają pracodawcę średnio co 14 miesięcy, a zakres obowiązków już co 11 miesięcy. Większą stabilnością charakteryzują się trzydziestolatkowie. Odchodzą średnio po 4 latach, awans otrzymując po dwóch.- Z roku na rok obserwujemy coraz większą mobilność młodych ludzi na rynku pracy – komentuje Agnieszka Orłowska, Prezes Globalnego Centrum Biznesowego HP we Wrocławiu. - Dzieje się tak z wielu powodów. Pierwszym z nich jest zmiana generacyjna, z jaką mamy obecnie do czynienia. Przedstawiciele pokolenia Y są osobami, które cenią sobie swoją własną niezależność i przywiązują większą wagę do życia prywatnego niż zawodowego. Innym powodem jest niedostosowanie wyobrażeń o pracy, jaką mają młodzi ludzie wychodzący z systemu edukacji, stawiającego im coraz mniejsze wymagania, do rzeczywistości. Wreszcie, duże znaczenie ma rosnące tempo życia i mniejsza stabilizacja, zwłaszcza w gronie młodych osób – coraz częściej zmieniamy mieszkania, samochody, a nawet krąg znajomych, dlaczego zatem nie miałoby to dotyczyć pracodawców?
fot. pressmaster - Fotolia.com
Młodzi pracownicy
- Młodzi ludzie, kończąc studia, mają często bardzo wygórowane wymagania w stosunku do swoich pracodawców – wyjaśnia Agnieszka Jackowska, Dyrektor Zarządzająca Infosys BPO Poland. – Tymczasem ich umiejętności nie zawsze odpowiadają potrzebom firm. Zazwyczaj trzeba jeszcze sporo zainwestować, by przygotować ich do pracy w nowoczesnej organizacji.
Warto zauważyć, że zjawisko jumpingu wśród młodych ludzi występuje w różnym natężeniu w zależności od ich profilu zawodowego. Z badań przeprowadzonych przez uczestników Studiów Podyplomowych „Zarządzanie Personelem” przy SWPS wynika, że absolwenci kierunków ścisłych w pierwszym miejscu zatrudnienia pracują dłużej niż humaniści. Aż 25% tej grupy osób pozostaje w nim dłużej niż 3 lata. Osoby te rzadziej zmieniają pracę i zawód. Tymczasem prawie 2/3 absolwentów studiów humanistycznych zmienia pracodawcę jeszcze przed upływem roku od momentu zatrudnienia. Powyżej 3 lat w swojej pierwszej pracy pozostaje zaledwie 2% z nich.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)