eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMonitor Rynku Pracy V 2012

Monitor Rynku Pracy V 2012

2012-07-05 10:57

Monitor Rynku Pracy V 2012

Monitor Rynku Pracy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Polaków niezbyt interesuje własny rozwój zawodowy, od pracy oczekują wynagrodzenia - pokazują wyniki 8. fali kwartalnego badania "Monitor Rynku Pracy". W pracy jesteśmy gotowi zaciskać zęby, aby zarabiać choćby w niesprzyjającej atmosferze lub w gronie mało przychylnych współpracowników. Dopóki jesteśmy zatrudnieni, jesteśmy usatysfakcjonowani, jednak treść wykonywanych zadań nie ma dominującego znaczenia - cieszy nas już sam fakt posiadania źródła utrzymania. Odkładając rozwój kwalifikacji zawodowych na drugi plan, cały czas liczymy na zmianę pracodawcy poszukując lepszych warunków zatrudnienia. W długiej perspektywie taka sytuacja może mieć niekorzystny wpływ na polski rynek pracy.

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy II 2012

fot. mat. prasowe

Monitor Rynku Pracy

Monitor Rynku Pracy V 2012

Najnowsza edycja sondażu „Monitor Rynku Pracy” opublikowanego przez Instytut Badawczy Randstad zbadała temat zaangażowania pracowników, znaczenia jakie ma dla nich praca w życiu oraz aktualnej ocenie własnej sytuacji zatrudnienia na rynku pracy.

Pracujemy, aby żyć, a nie żyjemy, by pracować

Rezultaty badania pokazują, że - podobnie jak większość respondentów z 32 badanych krajów - pracujemy, aby żyć, a nie żyjemy, by pracować. Aż 85% polskich odpowiadających stwierdziło, że praca jest dla nich środkiem do życia, a nie jego treścią. Nieco bliższe myśli o życiu, którego celem jest praca były osoby najmłodsze, w wieku 18-24 lat, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową (74%). Najbardziej niechętni takiej ocenie byli respondenci o długim stażu pracy, po 45 roku życia (90%).

Rozwój zawodowy nie jest priorytetem

Tylko 28% badanych Polaków zrezygnowałoby z pracy, która nie oferuje im możliwości rozwoju zawodowego. Jest to wynik znacząco niższy niż średnia w całym badaniu (42%). Krajami o najwyższym, ukierunkowaniu badanych na rozwój zawodowy były Indie (84%) i Chiny (81%). Nasz wynik był bliski odpowiedziom Greków (24%), Słowaków (22%) oraz Włochów i Węgrów (po 31%).

„Niską skłonność do zmiany nierozwojowej pracy można traktować dwojako. Z jednej strony możemy myśleć o ograniczonej ambicji polskich pracowników, którzy nie traktują swojego zatrudnienia w kategorii ciągłego rozwoju kompetencji. Z drugiej jednak strony należy zastanowić się czy nie jest to symptom lęku przed bezrobociem, objaw kurczowego trzymania się pracy ‘póki jest’ i niechęci do ryzykowania własnej stabilności finansowej.” – komentuje Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Agencji Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej Randstad

fot. mat. prasowe

Powody zmiany pracy

Najważniejszym powodem zmiany pracy dla wszystkich biorących udział w badaniu jest dążenie do poprawienia warunków pracy

Wynagrodzenie ważniejsze niż satysfakcjonująca praca i współpracownicy?

Dokładnie połowa polskich respondentów (50%) uważa, że wynagrodzenie jest ważniejsze niż przyjemność z pracy. Mniej skłonni do poparcia tego stwierdzenia byli najstarsi respondenci (55-64 lata, 39%). Nieco rzadziej niż co drugi badany Polak (43%) deklarował, że dobre zarobki są dla niego ważniejsze niż dobrzy współpracownicy.

„Blisko połowa odpowiadających w naszym sondażu Polaków za cenę dobrych zarobków jest gotowa pracować w niekorzystnych warunkach, bez zawodowej satysfakcji czy wsparcia koleżeńskiego. Dla nich liczy się przede wszystkim, by zarabiać. Znowu możemy postawić sobie pytanie, czy nie jest to wynik konieczności skupienia się w pierwszym rzędzie na zaspokojeniu zobowiązań życia prywatnego.” – mówi Agnieszka Bulik.

fot. mat. prasowe

Poszukiwanie nowego zatrudnienia w grupach wiekowych

Wśród polskich respondentów nie ma grupy wiekowej szczególnie aktywnie poszukującej zatrudnienia; jedynie nieznacznie częściej aktywnie pracy poszukują osoby w wieku 45-54 lata

Lepsze warunki pracy, czyli lepsze wynagrodzenie?

Pod względem najważniejszych powodów zmiany pracodawcy Polacy nie różnią się od wszystkich badanych narodowości – dążenie do poprawy warunków zatrudnienia jest wszędzie najczęściej wymienianym czynnikiem (36% ogół badanych, 38% Polska). Jednak specyficznie odróżniające nasz kraj od średnich wyników są bardzo rzadkie wskazania jako przyczyny zmiany pracy aspektów takich jak osobiste pragnienie zmiany (20% Polska vs 29% ogół badanych) lub ambicje rozwojowe w obszarze zarządzania (4% Polska vs 22% ogół badanych) czy wykonywanych zadań (11% Polska vs 19% ogół badanych).

 

1 2 3

następna

System viaTOLL ma już rok

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: